By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=70652442

Warszawa: Udaremniony przemyt z Chin ponad 48 kg ketaminy wartej 5 mln zł; narkotyki ukryto w termosach

Funkcjonariusze Działu Granicznego Realizacji Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego przejęli na Lotnisku im. Chopina ponad 48 kg ketaminy, środka znieczulającego stosowanego także jako środek odurzający. Narkotyki były ukryte w termosach; z Chin miały trafić do Ameryki Północnej. Ich wartość to blisko 5 mln zł.

Do ujawnienia psychotropów doszło 19 maja. Wątpliwości dotyczące przesyłki z Chińskiej Republiki Ludowej do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej znajdującej się w magazynie w Terminalu Cargo Lotniska im. Chopina zgłosił agent celny. Kontroli dokonali funkcjonariusze Działu Granicznego Realizacji Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego, na miejsce wezwano też policję.

Funkcjonariuszy w działaniach wspomagał pies Draba wyszkolony do wykrywania narkotyków. Jego zachowanie potwierdziło podejrzenia celników. Po otwarciu wytypowanego kartonu okazało się, że w środku znajduje się 50 oryginalnie zapakowanych termosów, które wewnątrz były puste.

„Z uwagi na podejrzenie ukrycia niedozwolonych substancji w termosach przy użyciu narzędzi funkcjonariusze zdemontowali podstawę termosu. Wewnątrz znajdowały się woreczki foliowe z białym proszkiem. Wstępne badania spektrometrem wykazały, że podejrzany proszek jest substancją psychotropową, a przeprowadzona analiza w Centralnym Laboratorium Celno–Skarbowym potwierdziła te wyniki. W środku była ketamina” – podała Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Zabezpieczono 745 torebek foliowych z ketaminą o łącznej wadze 48,929 kg.

„Biorąc pod uwagę średnie czarnorynkowe ceny ketaminy oszacowano, że wartość zabezpieczonych narkotyków to 4 892 900 zł” – podała prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota. Śledczy zlecili m.in. badania fizykochemiczne oraz analizę odcisków zabezpieczonych na przesyłce z narkotykami.

Justyna Pasieczyńska z IAS wyjaśniła, że ketamina od 2005 roku znajduje się w „Grupie II-P” ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, co oznacza, że ma „niewielkie zastosowania medyczne, a duży potencjał nadużywania”.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl