Autorstwa Apphim - Charbon, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15081409

W Polsce na wymianę czeka prawie trzy mln kopciuchów

Z danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wynika, że w domach jednorodzinnych na wymianę czeka niemalże trzy mln kopciuchów. Mieszkańcy poszczególnych województw mają różne terminy na wymianę źródła ogrzewania. Jeśli tego nie zrobią w wymaganym terminie, czekają ich surowe kary.

Pomimo że w ciągu ostatnich siedmiu lat liczba kopciuchów w polskich domach zmniejszyła się o około 850 tysięcy, to problem smogu nad naszymi głowami nadal pozostaje nierozwiązany. W walce z nim mają pomóc uchwały sejmików wojewódzkich, które nakazują wymianę starych pieców na niskoemisyjne.  Pierwszym województwem, które wprowadziło zakaz używania kopciuchów, było woj. śląskie.

– 55 proc., czyli najmniejszy udział kopciuchów wśród kotłów na paliwo stałe. Mamy dużą emisję w postaci elektrowni, które są na Śląsku, a jednocześnie, jeśli chodzi o niską emisję, to najniższy udział procentowy – mówił Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Wymianę pieców zakończono w województwie podkarpackim. Do końca 2022 roku mieszkańcy województw: łódzkiego, małopolskiego i mazowieckiego będą musieli pozbyć się starych pieców, które nie spełniają norm emisyjnych.

Największa liczba zainstalowanych kopciuchów wśród województw to mazowieckie, ale jest to liczba bezwzględna – podkreślił szef resortu rozwoju i technologii.

Czasu na wymianę pozostało niewiele.

Na terenie województwa mazowieckiego do wymiany jest 632 tysiące kotłów, z czego 622 tysiące to kopciuchy. Z danych, które zebraliśmy, wynika, że 22 proc. kotłów zostało wymienionych – zaznaczyła Urszula Pawlak, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarowania odpadami w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie.

Z podobnym problemem mierzy się również Małopolska. Choć miasto Kraków całkowicie wyeliminowało kopciuchy, to w pozostałych częściach województwa problem nadal istnieje.

– Są oczywiście regiony, gdzie ze względu na duże ubóstwo i pewne problemy formalne czy też brak firm, które wykonałyby taką usługę, mogą występować opóźnienia – poinformował Michał Drewnicki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Koszty wymiany pieca zaczynają się od około pięciu nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Aby wspomóc właścicieli domów, rząd wprowadził m.in. Program „Czyste Powietrze” https://czystepowietrze.gov.pl/ realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do zakupu nowego pieca można otrzymać dofinansowanie nawet w wysokości do 60 procent jego wartości. Pomimo wsparcia finansowego przeciętnej rodziny nie stać na wymianę kopciucha.

To nie jest tak, że Polacy zarabiają ogromne pieniądze. Walor wartości polskich gospodarstw domowych pozwala na przeżycie miesiąca, ale na inwestycje, bo to jest jednak inwestycja, a mówimy o kilku tysiącach –  zauważył dr Artur Bartoszewicz, ekonomista

Przy obecnej inflacji takiego typu inwestycje mogą znacznie nadwyrężyć domowy budżet. W celu uzyskania informacji na temat terminu bezwzględnego usunięcia kopciuchów i o ewentualne wsparcie finansowe należy udać się do swojego urzędu gminy lub miasta. Osoby, które po terminie nadal będą wykorzystywać kopciuchy, mogą zapłacić nawet do 5 tys. zł kary.

TV Trwam News

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl