fot. E. Sądej/Nasz Dziennik

W Polsce brakuje personelu medycznego

Na tysiąc Polaków przypada 2,19 lekarza i 5,2 pielęgniarki. W tym obszarze mamy jeden z najniższych wskaźników w Europie. Dla porównania, np. w Szwajcarii na 1 tys. osób jest to 16 pielęgniarek – wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Problemem jest także wysoka średnia wieku lekarzy. Naczelna Izba Lekarska wskazuje, że przekracza on 54 lata. Już ponad 73 proc. ginekologów i położników ma więcej niż 50 lat.

Na tę sytuację składa się kilka czynników – mówi Maria Ochman, szefowa Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność” – najpoważniejszym problemem są niskie wynagrodzenia, które skłaniają do emigracji.

Bardzo niskie zarobki, zwłaszcza, jeśli chodzi o młodych pracowników i w pewnym sensie wydłużenie im możliwości uzyskania godziwych planów zarobkowych na przyszłość. To jest również kwestia ogromnych dysproporcji wewnątrz samej grupy zawodowej, pewnych rażących nierówności. Wielu młodych, ale także tych, którzy są już w średnim wieku, którym nie udaje się osiągnąć właściwej satysfakcji zawodowej i życiowej, dlatego decydują się na wyjazdy. To jest kwestia systemowych uregulowań warunków zatrudnienia i wynagradzania. Rząd musi zacząć naprawiać błędy – zaznacza Maria Ochman.

Obecnie w Polsce na służbę zdrowia przeznacza się około 4 proc. PKB – we Francji jest to ponad 11 proc.

Zawód lekarza w naszym kraju wykonuje ponad 134 tys. osób, jednak aktywnych lekarzy jest tylko około 100 tys.

Ministerstwo Zdrowia podjęło rozmowy z personelem medycznym i zapowiada zmiany.

RIRM

drukuj