fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

W Polsce brakuje lekarzy

Polska boryka się z deficytem kadr medycznych, zwłaszcza lekarzy i pielęgniarek. Lukę w systemie ochrony zdrowia mogliby uzupełnić farmaceuci.

Polska jest na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby lekarzy w przeliczeniu na liczbę pacjentów. Brak pediatrów, geriatrów, anestezjologów oraz specjalistów chorób wewnętrznych to poważny problem.

– Jesteśmy państwem, które dysponuje bardzo małą liczną lekarzy. Mówimy o deficycie kadr medycznych, mówimy o deficycie pielęgniarek, chyba jeszcze większym niż w przypadku lekarzy – zaznaczyła dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Niedobór lekarzy odbija się nie tylko na pacjentach, ale także na samych lekarzach. W uzupełnieniu tego deficytu mieliby pomóc farmaceuci.

– Farmaceuci są naturalną grupą, którą jest dzisiaj do tego przygotowana, a dowody naukowe i praktyki międzynarodowe wskazują, że mona te podstawowe czynności medyczne związane z edukacją, profilaktyką, prostą diagnostyką, wspieraniem pacjenta wykonywać bardzo efektywnie – podkreśliła doktor.

Rola farmaceutów w opiece zdrowotnej jest zupełnie niedoceniona. Tym bardziej, że są oni istotnym ogniwem systemu ochrony zdrowia.

– To są świetnie wykształceni, doświadczeni ludzie i ograniczenie ich tylko do wydawania leków, sprzedaży leków – jest błędem systemowym, jest ewidentną stratą systemowązaznaczył dr hab. n. med. Andrzej Fal, dyrektor Instytutu Nauk Medycznych.

Środowisko farmaceutyczne jest przygotowane na zmiany i oczekuje ustawy, która po wielu latach ureguluje pracę farmaceuty i rozszerzy jego uprawnienia.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl