W PKP Cargo trwa referendum strajkowe

Od wyniku trwającego w PKP Cargo referendum strajkowego zależeć będzie czy związkowcy podejmą strajk. Rezultat głosowania poznamy w poniedziałek. Problem dotyczy likwidacji siedziby w Krakowie oraz ograniczenia zatrudnienia w jednostkach organizacyjnych w Jaśle, Tarnowie, Stróżach i Nowym Sączu.

Referendum jest konsekwencją fiaska dotychczasowych rozmów kolejarskich związków zawodowych z zarządem spółki w ramach trwającego od końca października sporu zbiorowego. W referendum pracownicy towarowego przewoźnika kolejowego odpowiadają na 6 pytań związanych z postulatami zgłoszonymi przez związki zawodowe w ramach sporu zbiorowego.

Na 11 lutego zaplanowane jest spotkanie w ramach mediacji. Od tych rozmów zależą dalsze kroki, które podejmie strona związkowa. Jeśli nie dojdzie do porozumienia z zarządem i powstanie protokół rozbieżności – nie wykluczony jest strajk w lutym.

Tymczasem marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak podpisała porozumienie w sprawie  restrukturyzacji Przewozów Regionalnych. Plan naprawczy popiera obecnie dziewięciu właścicieli mających blisko 61% udziałów w spółce. Porozumienie pomoże uzyskać płynność finansową, a w ciągu 5 lat osiągnięcie trwałej rentowności.

Przewozy Regionalne to największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce. Firma od lat boryka się z ogromnym zadłużeniem, niedoinwestowaniem taborowym i wysokimi kosztami działalności. Same zadłużenie przeterminowane to około 600 mln zł. Pracę może stracić ponad 800 osób

TV Trwam News / Radio Maryja

drukuj