fot. Paweł Palembas

W piątek miejscami przelotne opady deszczu; gdzieniegdzie możliwe burze

Jak informuje IMGW, Europa północna i wschodnia będą pod wpływem niżów z ośrodkami nad Skandynawią, Ukrainą oraz w rejonie Islandii wraz z układami frontów atmosferycznych. Pozostały obszar kontynentu będzie w zasięgu klina Wyżu Azorskiego.

Polska będzie w zasięgu zatoki niżu znad Zatoki Fińskiej. Na południu i wschodzie zaznaczy się strefa falującego frontu atmosferycznego. Pozostaniemy w ciepłej i wilgotnej masie powietrza polarnego morskiego, tylko nad dzielnice zachodnie napłynie w piątek nieco chłodniejsza i suchsza masa powietrza.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 998 hPa i będzie rosło.

W piątek zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami, zwłaszcza na wschodzie kraju, duże. Miejscami przelotne opady deszczu. Na zachodzie gdzieniegdzie możliwe słabe burze, w pozostałej części kraju burze, na wschodnich krańcach możliwe burze z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 40 mm w dzielnicach wschodnich. Temperatura maksymalna od 22°C na zachodzie do 26 °C na południowym wschodzie, chłodniej w dolinach górskich i nad morzem: od 18 °C do 21 °C. Wiatr przeważnie słaby, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

W nocy zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Na północy, wschodzie i lokalnie w centrum kraju przelotne opady deszczu, stopniowo zanikające. Gdzieniegdzie mgły ograniczające widoczność do 300 m. Temperatura minimalna od 11 °C do 16 °C, w kotlinach sudeckich około 10 °C. Wiatr przeważnie słaby, nad morzem także umiarkowany, z kierunków zachodnich i północnych.

PAP

drukuj