fot. pixabay.com

W niedzielę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami

Jak informuje IMGW, niemal cała Europa będzie w zasięgu licznych niżów z ośrodkiem głównym w rejonie Finlandii. Niżom towarzyszyć będą układy frontów atmosferycznych.

Polska będzie w zasięgu rozległego układu niżowego znad Skandynawii. Na wschodzie i południu będzie utrzymywała się strefa falującego frontu atmosferycznego. Nad dzielnice północne nasunie się kolejny front, chłodny. Krańce południowo wschodnie pozostaną w bardzo ciepłym powietrzu pochodzenia zwrotnikowego, nad resztę kraju napłynie chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 995 hPa i będzie spadać.

W niedzielę okresami opady deszczu, w południowo-wschodniej połowie kraju i na wybrzeżu burze, lokalnie z gradem. Najsilniejsze opady w województwach południowych i południowo wschodnich, burzowe oraz ciągłe, do 30 mm, lokalnie do 40 mm. Temperatura maksymalna od 18 st. C na Dolnym Śląsku oraz 23 st. C na zachodzie i w centrum do 30 st. C na południowym wschodzie, w kotlinach sudeckich 16 st. C, 17 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych i zachodnich. W czasie burz porywy do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h.

W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Okresami opady deszczu, przejściowo na południu, w centrum i na wschodzie kraju o natężeniu umiarkowanym i silnym. Na południowym wschodzie burze, możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów do 30 mm, na północnym wschodzie lokalnie do 50 mm. Temperatura minimalna od 12°C do 16°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu porywisty, w Małopolsce i na Podkarpaciu okresami dość silnym w porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich. W czasie burz wiatr w porywach do 90 km/h.

PAP

drukuj