fot. PAP/EPA

W niedzielę spotkanie Johnson – Tusk ws. brexitu

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk spotka się w niedzielę z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Spotkanie odbędzie się na marginesie szczytu G7 we Francji i będzie dotyczyło brexitu.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson na początku tygodnia wysłał list do szefa Rady Europejskiej, w którym domaga się zmian w umowie dotyczącej brexitu. Chodzi o zastąpienie mechanizmu awaryjnego, tzw. backstopu, zobowiązaniem do wprowadzenia rozwiązań alternatywnych przed końcem okresu przejściowego.

– Widziałem co miał do powiedzenia Donald Tusk i nie napawało to do optymizmu. Ale myślę, że jesteśmy w stanie coś zrobić i miałoby to sens, gdybyśmy coś zrobili z backstopem – powiedział Boris Johnson.

Premier Johnson nie wskazał jednak w liście żadnych rozwiązań. Donald Tusk nie zgadza się na usunięcie backstopu z umowy, twierdząc, że będzie to niekorzystne dla Irlandii.

„Backstop to ubezpieczenie, by uniknąć twardej granicy na wyspie irlandzkiej dopóki nie zostanie znaleziona alternatywa. Ci, którzy są przeciwko i nie proponują alternatywnych rozwiązań w rzeczywistości popierają przywrócenie granicy. Nawet jeśli tego nie przyznają” – napisał na Twitterze Donald Tusk.  

Problem zostanie poruszony ponownie podczas niedzielnego spotkania przywódców na marginesie szczytu G7. Jest to nagląca kwestia zważywszy na to, że Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 31 października. Na niedzielnym szczycie we Francji zabraknie szefa Komisji Europejskiej Jean- Claude’a Junckera, który przebywa na rekonwalescencji po zabiegu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj