fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN

Brytyjscy ministrowie odchodzą z rządu Borisa Johnsona

Brytyjski minister finansów Rishi Sunak oraz minister zdrowia Sajid Javid złożyli we wtorek rezygnację z pełnionych funkcji. Szef rządu Wielkiej Brytanii powołał już następców.

Utrata zaufania do premiera Borisa Johnsona miała być powodem obu rezygnacji. To także pokłosie skandali, jakie odbywały się wokół brytyjskiego rządu. Skandali związanych z posłem Chrisem Pincherem i jego zarzutami o molestowaniu. Johnson miał o nich wiedzieć, a mimo to powołał go najpierw na stanowisko wiceministra spraw zagranicznych, a później mianował go osobą odpowiedzialną za dyscyplinę w partii. Jako pierwszy o swojej rezygnacji z funkcji ministra zdrowia poinformował Sajid Javid.

„Pełnienie tej roli było ogromnym przywilejem, ale żałuję, że nie mogę dłużej kontynuować z czystym sumieniem” – mówił Sajid Javid, były minister zdrowia Wielkiej Brytanii.

Szef resortu zdrowia unika odpowiedzi na pytania dziennikarzy.

– Po prostu chcę spędzić trochę czasu z moją rodziną. Dziękuję za przybycie –  podkreślał.

Kilka minut później informację o rezygnacji przekazał odpowiedzialny za finanse Rishi Sunak.

„Opinia publiczna słusznie oczekuje, że rząd będzie kierowany właściwie, kompetentnie i poważnie. Rozumiem, że może to być moja ostatnia praca ministerialna, ale wierzę, że te standardy są warte walki i dlatego składam rezygnację” zaznaczał Rishi Sunak, były minister finansów Wielkiej Brytanii.

Premier Wielkiej Brytanii powołał już następców. Rezygnacje wywołały najpoważniejszy kryzys w rządzie. Nawet wyborcy Partii Konserwatywnej chcą, by Johnson ustąpił ze stanowiska. Z opublikowanego wczoraj sondażu wynika, że aż 69 proc. ankietowanych uważa, że premier powinien podać się do dymisji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl