fot. Wikipedia Commons

W niedzielę 35. rocznica Porozumień Szczecińskich

Jutro przypada 35. rocznica podpisania tzw. Porozumień Szczecińskich, które zakończyły strajki na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem.

Obchody z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczną się o godz. 10.30 przed bramą stoczni w Szczecinie. Podczas uroczystości zaplanowano m.in. przemówienia prezydenta oraz szefa NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy. Tuż po nich będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem ks. abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego.

Paweł Mucha, radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, przypomina, że 30 sierpnia 1980 roku, to ważna data dla wszystkich Polaków.

– Dzięki powszechnemu zrywowi mieszkańców Szczecina, Pomorza Zachodniego, możemy żyć w wolnym, demokratycznym państwie. I za to powinniśmy być wdzięczni wszystkim, którzy uczestniczyli w ruchu „Solidarności”. Bo musimy też pamiętać, że ta wielka, pierwsza „Solidarność” – także obecny tutaj, wybitny, cały czas funkcjonujący działacz pan poseł i przewodniczący Stanisław Wądołowski – to był ogromny ruch, który stanowił ewenement na skalę świata. Pamiętamy te miliony ludzi, dzięki którym dzisiaj Polska jest wolna i demokratyczna – zaznacza polityk.

W poniedziałek odbędą się uroczystości związane z rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych. Obchody 35. rocznicy Porozumień Sierpniowych zainaugurowano już w połowie sierpnia, odsłonięciem muralu przedstawiającego historię powstania „Solidarności”.

RIRM

drukuj