fot. sejm.gov.pl

W najbliższych tygodniach do Sejmu ma trafić projekt zmian w Konstytucji dot. zniesienia immunitetów formalnych

Autorem zmian w Konstytucji RP, dotyczących zniesienia immunitetów formalnych parlamentarzystów i sędziów, jest Prawo i Sprawiedliwość. Ugrupowanie chce, aby osoby zasłaniające się immunitetem mogły być pociągane do odpowiedzialności m.in. za popełniane wykroczenia drogowe.

W takiej sytuacji, na posła lub senatora nałożony zostałby mandat karny, bez konieczności uchylania immunitetu przez Sejm czy Senat.

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, Radosław Fogiel, wskazał na konferencji, że utrzymany zostałby jedynie immunitet materialny, chroniący parlamentarzystów w związku z wykonywanym mandatem.

– W żaden sposób nie ograniczamy immunitetu w tym jego zakresie, który umożliwia chociażby wykonywanie mandatu poselskiego, który gwarantuje wolność wypowiedzi. To była jedna z podstaw i koncepcji immunitetu – niemożność zatrzymania posła zmierzającego na obrady Sejmu. Cały ten duch utrzymujemy, ale chcemy zaproponować rozwiązania, które ukrócą czasami bulwersujące zachowania i nadużycia – powiedział Radosław Fogiel.

Zniesienie immunitetu formalnego zapowiedział we wrześniu 2022 roku prezes Prawa i Sprawiedliwości, wicepremier Jarosław Kaczyński. Propozycję popiera m.in. minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro. Do zmiany Konstytucji RP w Sejmie potrzeba 307 głosów.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl