fot. https://twitter.com/AKSiMTorun

W murach AKSiM odbyło się sympozjum naukowe „Kondycja myślenia. 25 lat po Encyklice Fides et ratio”

„Kondycja myślenia. 25 lat po Encyklice Fides et ratio” – pod takim hasłem w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyło się dziś sympozjum naukowe.

„Fides et ratio”, czyli wiara i rozum, to encyklika św. Jan Pawła II ogłoszona w 1998 roku. Dotyczy ona relacji między wiarą a rozumem z punktu widzenia Kościoła. O. Zdzisław Klafka CSsR, prof. AKSiM i rektor uczelni, zwrócił uwagę podczas otwarcia sympozjum, że „Fides et ratio” to jedna z fundamentalnych encyklik.

– Trzy encykliki św. Jana Pawła II – „Evangelium vitae”, „Veritatis splendor” i „Fides et ratio” – to są fundamentalne encykliki natury cywilizacyjnej. Na nich można budować szczęśliwą, pewną przyszłość – podkreślił o. dr Zdzisław Klafka CSsR, profesor AKSiM.

Ks. bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej, w swoim wystąpieniu wskazał, że nauka i religia to dziedziny odrębne i autonomiczne, jednak dopełniają się nawzajem i powinny być ze sobą w przyjaźni. Zwrócił też uwagę na korzyści, jakie obie dziedziny dają sobie nawzajem.

– Religia daje nauce dyrektywy etyczne. Religia demaskuje pozorną wiedzę, która jest sprzeczna z nauką objawioną. Religia daje nauce integralną wizję człowieka. Zabezpiecza to, co się nazywa transcendentnym wymiarem osoby ludzkiej. Ukazuje źródło i sens życia człowieka, jego godność i ostateczne przeznaczenie (…). Nauka natomiast bywa dla religii czynnikiem oczyszczającym. Chroni religię przed zabobonem, fideizmem, racjonalizmem, subiektywizmem, formalizmem. Nauka dostarcza religii informacji o człowieku – wyjaśnił ks. bp Ignacy Dec.

Organizatorami sympozjum są: AKSiM, Instytut Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują m.in. Radio Maryja i Telewizja Trwam.

RIRM

drukuj