fot. twitter.com

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwa ustalanie majątku znacjonalizowanego przez władze komunistyczne

W Ministerstwie Sprawiedliwości trwa ustalanie majątku znacjonalizowanego przez władze komunistyczne. Analizy mogą być podstawą do wypracowania kolejnej ustawy mającej załatwić sprawę reprywatyzacji.

Informacja o analizach stanowi odpowiedź wiceministra sprawiedliwości i szefa komisji weryfikacyjnej Sebastiana Kalety na interpelację poselską.

Polityk w rozmowie z Redakcja Informacyjną Radia Maryja wskazuje jednak, że nie zapadły jeszcze żadne decyzje o procedowaniu kolejnego projektu po ustawie z 2017 r. dla kwestii restytucji mienia prywatnego znacjonalizowanego w PRL-u.

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta podkreśla, że ministerstwo konsekwentnie przeprowadza szerokie analizy w tej sprawie.

Mamy świadomość, że sprawa jest niezwykle skomplikowana i trudna, dlatego też żadne decyzje względem tego, czy i jaki projekt będzie procedowany nie zapadła. Niemniej jednak gromadzimy informacje, które pomogą taką decyzje podjąć. Tysiące nieruchomości podlega różnego rodzaju roszczeniom, w różny sposób zgłaszanych. Ciągle obowiązuje dekret Bieruta w Polsce, więc niewątpliwie stan prawny powinien być zamknięty. Pozostaje tylko pytanie otwarte dotyczące tego, jak to zrobić, zarówno ze skutkiem korzystnym dla celu prawnego nieruchomości, jak i najmniej dotkliwym dla Skarbu Państwa. Tutaj niewątpliwie wymagana jest współpraca z miastem stołecznym Warszawa, jeśli chodzi o dekret Bieruta – mówi wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Prowadzone przez resort analizy dotyczą ustalenia wielkości i charakterystyki majątku znacjonalizowanego przez władze komunistyczne.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl