fot. PAP/EPA

Kolejne kraje decydują się na zamknięcie granic, placówek edukacyjnych oraz centrów handlowych 

Z koronawirusem zmaga się cały świat. Kolejne kraje decydują się  zamknąć swoje granice. Nieczynne są centra handlowe i restauracje Zamykane są także placówki edukacyjne i kulturalne.  Przywódcy ogłaszają stany wyjątkowe.

W Chinach  liczba zarażonych sukcesywnie maleje. Wczoraj potwierdzono 8 nowych przypadków zarażenia.

– Wysiłki Chin w zakresie zapobiegania epidemiom i kontroli nad nią nadal wykazują pozytywne oznaki,  poczyniły niezwykłe postępy w obecnej fazie – powiedziała rzecznik państwowej komisji zdrowia Mi Feng,.

W Europie poprawy sytuacji na razie nie widać. We Włoszech w ciągu doby liczba zakażonych wzrosła o 250 osób. To największy przyrost od początku pojawienia się wirusa w tym kraju. Premier Włoch nakazał zamknięcie barów, restauracji i większości sklepów.

– Uwaga, nie trzeba ścigać się, aby kupić jedzenie w supermarketach. Zamykamy sklepy, bary, puby, restauracje, pozostawiamy możliwość dostaw do domu – zaznaczył premier Włoch Giuseppe Conte. 

W Hiszpanii do piątkowego popołudnia liczba zgonów wzrosła do 120. Zakażonych jest ponad 4200 osób. Władze kraju w związku z koronawirusem wprowadzają stan wyjątkowy.

– Stan wyjątkowy jest uznanym w naszej konstytucji narzędziem prawnym, które pozwala stawić czoła kryzysowi tak niezwykłemu, jak ten, przed którym stoi obecnie cały świat i nasz kraj – podkreślił Pedro Sanchez.

Stan nadzwyczajny w Stach Zjednoczonych wprowadził prezydent kraju Donald Trump. Pozwoli to na uruchomienie większych funduszy w walce chińskim wirusem.

Podejmowane przeze mnie działanie otworzy dostęp do 50 miliardów dolarów. Bardzo ważne, bardzo ważna i duża suma pieniędzy dla stanów, terytoriów i miejscowości w naszej wspólnej walce z tą chorobą – wskazał  prezydent USA Donald Trump.

Epidemia postępuje także we Francji. Ponad 3660 osób jest zarażonych. Zmarło 79 osób. Władze Francji wprowadziły zakaz zgromadzeń powyżej 100 osób.

– Od poniedziałku do odwołania wszystkie żłobki, szkoły i uniwersytety będą zamknięte. Nasze dzieci i młodzież są tymi, którzy przenoszą wirusa najszybciej, choć czasami nie wykazują objawów – poinformował prezydent Francji Emmanuel Macron.

Wiele krajów zamyka swoje granice dla cudzoziemców. Taką decyzję podjęła między innymi Dania, Słowacja i Ukraina. Wiele linii lotniczych zawiesiło także połączenia międzynarodowe. Środki bezpieczeństwa zaostrzają Niemcy. Zarażonych jest tam ponad 3060. 5 pacjentów zmarło.

– Ostatnie dane pokazują, że mamy do czynienia z tak zwanym dynamicznym wybuchem, co oznacza, że liczba zarażonych ludzi gwałtownie rośnie. Dlatego powtarzamy w silniejszej formie niż w poprzednich dniach, aby w miarę możliwości unikać kontaktów społecznych – powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

W Wielkiej Brytanii z powodu koronawirusa zmarło 11 osób. Ponad 798 osób jest zarażonych. Wśród nich jest noworodek.  Lekarze próbują ustalić czy dziecko zaraziło się wirusem po urodzeniu, czy jeszcze w łonie matki. To pierwszy taki przypadek na świecie. Do tej pory wirus atakował przede wszystkim starszych i schorowanych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl