W Michalickim Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym odbyło się sympozjum naukowe „Prawo w edukacji i wychowaniu – wsparcie, zagrożenie czy ochrona?”

O prawie w edukacji i wychowaniu dyskutowali uczestnicy sympozjum  w Miejscu Piastowym. Naukowe spotkanie odbyło się w Michalickim Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. ks. Bronisława Markiewicza.

„Prawo w edukacji i wychowaniu – wsparcie, zagrożenie czy ochrona?” – ta refleksja towarzyszyła uczestnikom sympozjum, które odbyło się w Michalickim Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym.

– Nasze serca bardzo często napełnione są egoizmem, hedonizmem, uzurpacją władzy, która przystoi tylko samemu Panu Bogu, władzy nad życiem, nad normami życia, nad prawem, a przecież my mamy odczytywać znaki czasu i prawo, które jest zawarte w Ewangelii Świętej – mówił ks. abp Adam Szal, metropolita przemyski.

Na sympozjum spotkali się nauczyciele, wychowawcy, społecznicy, lekarze, prawnicy oraz osoby odpowiedzialne za tworzenie prawa w Polsce na różnych szczeblach władzy.

– Chcemy zatrzymać się nad tym, co ma zawierać prawo, aby każdemu umożliwiało swobodny dostęp do edukacji za pomocą ścieżki, którą został wychowany w domu, a która łączy się z tradycją naszej Ojczyzny, rozumieniem społecznym Polski jako kraju wolnego, suwerennego, dumnego i chcącego być ojczyzną nowoczesną, ale także państwa mającego miejsce dla wszystkich Polaków – wskazał ks. dr Leszek Przybylski, dyrektor Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym.

W przypadku edukacji prawo powinno dbać o młodego człowieka, aby w przyszłości nie cierpiał, nie popadał w destrukcje. W tym kontekście bardzo ważny jest powrót do prawa naturalnego – podkreślał prezes Instytutu Myśli Schumana, prof. Zbigniew Krysiak.

– Każde prawo stanowione, które nie posiłkuje się korzeniami prawa naturalnego, prowadzi wcześniej czy później do destrukcji w różnych wymiarach życia, relacji międzyludzkich, wspólnot lokalnych i międzynarodowych – oznajmił prof. Zbigniew Krysiak.

Na wychowanie młodzieży bardzo duży nacisk w swoim nauczaniu kładł błogosławmy ks. Bronisław Markiewicz. W świecie antywartości bardzo ważne jest dotarcie do młodych ludzi z Ewangelią – zwracał uwagę prodziekan Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w  Warszawie, ks. dr Rafał Kamiński.

– To, że dzisiaj mamy tak wiele samobójstw wśród młodych ludzi, mamy ogromne problemy psychiczne ludzi młodych, to jest właśnie pokłosie świata bez wartości. Trzeba walczyć, trzeba się starać i trzeba tę ofertę przedstawiać. Myślę, że tak jak robił to ks. Bronisław Markiewicz przez przykład swojego życia. On był z wychowankami, pracował, modlił się i żył, a oni, patrząc na niego, uczyli się życia – podsumował ks. dr Rafał Kamiński.

Sympozjum w Miejscu Piastowym zorganizowali: Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitarnej w Przemyślu, Wydział Prawa Kanonicznego UKSW oraz Zgromadzenia św. Michała Archanioła.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl