fot. PAP/EPA

Włochy: rząd uczcił Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie

W obchodzony w sobotę na Ukrainie Dniu Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu hołd ofiarom oddała premier Włoch, Giorgia Meloni, oraz minister spraw zagranicznych, Antonio Tajani. Wydarzenia z początku lat 30. XX wieku porównali do obecnej sytuacji ukraińskiego narodu zaatakowanego przez Rosję.

” W 90. rocznicę Hołodomoru zagłady milionów Ukraińców z powodu głodu, wywołanego przez sowiecki reżim Stalina myśli kierowane są do milionów Ukraińców, w większości starszych i dzieci, pozbawionych w środku zimy prądu, wody i ogrzewania z powodu rosyjskich bombardowań, które celowo uderzają w cywilną infrastrukturę” – napisała w wydanym oświadczeniu szefowa włoskiego rządu.

Giorgia Meloni podkreśliła, że to działania niedopuszczalne i stanowiące pogwałcenie prawa międzynarodowego, które umacniają przekonanie co do konieczności wspierania narodu ukraińskiego w jego walce o wolność i przetrwanie.

Szef włoskiego MSZ, Antonio Tajani, zaznaczył, że 90 lat temu Ukraina została pogrążona w straszliwym głodzie spowodowanym przez Stalina i ZSRR.

„Włochy wspominają miliony zabitych, którzy byli ofiarami ludobójstwa. Dzisiaj wraz z wojną powraca obraz tamtych dni. Nie zostawimy narodu ukraińskiego samemu sobie” – oświadczył szef dyplomacji.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl