fot. twitter.com/StowMarszN

W marszu środowisk narodowych weźmie udział AGROunia

W sobotę odbędzie się marsz ,,Stop 447” organizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości. W marszu wezmą udział rolnicy z AGROunii.

Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz podkreślił na konferencji prasowej, że na marsz zostali zaproszeni wszyscy posłowie i senatorowie bez względu na barwy polityczne, bo ,,sprawa dotycząca ustawy 447 jest ponadpartyjna”. Marsz rozpocznie się o godz. 14 pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Organizatorzy zapowiadają, że może w nim wziąć udział ok. 10 tys. osób. Uczestnictwo w marszu potwierdziła AGROunia, którą ma reprezentować kilkaset rolników.

,,Chcemy ustawodawstwa, nie tylko słów, zapewnień. Chcemy konkretnego ustawodawstwa anty 447 przeciw roszczeniom żydowskim, bo to organizacje amerykańskie, międzynarodowe organizacje diaspory żydowskiej chcą wymusić od nas 300 mld dolarów. To jest ogromna kwota, trzykrotność polskiego budżetu” – powiedział Tomasz Kalinowski, członek zarządu stowarzyszenia.

Michał Kołodziejczak, lider AGROunii podkreślił, że AGROunia bierze udział w marszu, gdyż takie jest oczekiwanie środowiska rolniczego.

,,Bardzo wielu rolników kontaktuje się z nami będąc zaniepokojonymi kwestią ewentualnych roszczeń co do ich ziemi” – zaznaczył Michał Kołodziejczak.

,,Robert Bąkiewicz wkładając znaczny trud pracy skutecznie zdopingował rządzących do oficjalnego ustosunkowania się co do 447. Rolnicy nauczeni przykrym kontaktem z ministrem rolnictwa oczekują prawnego potwierdzenia zapewnień ze strony rządu, tj. przyjęcia stosownej ustawy w tej kwestii” – wyjaśnił lider AGROunii.

Rolnicy zapowiadają, że w marszu ma być stworzony ,,symboliczny sektor ukazując powagę sprawy – to ziemia, która może być przedmiotem roszczeń, pozwala wytwarzać żywność”. AGROunia będzie maszerować pod hasłem: ,,Tak dla ustawy potwierdzającej prawo własności ziemi”.

,,Polska uregulowała umowami międzynarodowymi wszelkie kwestie związane z ewentualnym zwrotem majątków, roszczeń i reparacji związanych z wojną. To jest temat zamknięty jeśli chodzi o zobowiązania Polski wobec kogokolwiek” – podkreślił Michał Kołodziejczak.

W środę na temat działań m.in. narodowców sprzeciwiających się ustawie 447 wypowiedział się Joachim Brudziński, szef MSWiA. Polityk podkreślił w Polskim Radiu 24, że Polska nie ma żadnych zobowiązań wobec kogokolwiek.

,,Ktoś kto wywołuje histerię czy awanturę, ktoś kto próbuje ubierać rząd PiS jako ten, który będzie na kolanach oddawał środowiskom żydowskim majątek czy wypłacał odszkodowania – wpisuje się w narrację kremlowską” – ocenił minister.

Prezydent USA Donald Trump podpisał w maju 2018 r. ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today – JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu. W grudniu 2017 r. ustawę zarejestrowaną w dzienniku ustaw jako S.447 (ustawa Senatu nr 447) jednomyślnie przyjęła izba wyższa amerykańskiego Kongresu, a pod koniec kwietnia 2018 r. także jednomyślnie, przez aklamację, przyjęła ją Izba Reprezentantów.

PAP/RIRM

drukuj