fot. flickr.com

W Madrycie rozpoczęło się spotkanie szefów MSZ Europy i Azji

W Madrycie rozpoczęło się w poniedziałek spotkanie ministrów spraw zagranicznych Europy i Azji w ramach 14. edycji konferencji w formacie ASEM (Asia-Europe Meeting). Polskę reprezentuje szef MSZ Jacek Czaputowicz.

W dwudniowym wydarzeniu uczestniczy król Hiszpanii Filip VI, który przed południem otworzył pierwszą sesję spotkania ASEM, które stanowi platformę współpracy między Europą a Azją, grupując 51 państw oraz dwie organizacje międzynarodowe.

W wydarzeniu bierze udział też nowy szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, który do końca listopada br. pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych Hiszpanii.

W pierwszym dniu konferencji, zorganizowanej pod hasłem „Europa i Azja: razem na rzecz skutecznego multilateralizmu”, Josep Borrell wezwał zgromadzonych do wspólnych działań na rzecz rozwiązywania światowych problemów, m.in. związanych ze zmianami klimatu, a także do współpracy w kwestii zagadnień bezpieczeństwa, handlu oraz równouprawnienia płci.

„Wokół tego stołu widzę dziś szefów dyplomacji (państw) z dwóch kontynentów, które razem odpowiadają za 55 proc. handlu, 60 proc. ludności, 60 proc. PKB oraz 75 proc. turystyki na świecie” – powiedział Josep Borrell.

Inni prelegenci wskazywali na konieczność umacniania multilateralizmu, a także tworzenia wielowymiarowych i zrównoważonych więzi między Europą a Azją.

Reprezentujący Polskę minister Jacek Czaputowicz ma podczas konferencji wygłosić przemówienie o polskim podejściu do roli ASEM we wzmacnianiu powiązań między Europą a Azją. Na sesji poświęconej problemom regionalnym szef dyplomacji ma mówić także o zaangażowaniu Polski w stabilizowanie sytuacji na Bliskim Wschodzie w ramach tzw. Procesu Warszawskiego.

Przy okazji konferencji ASEM Jacek Czaputowicz spotkał się w poniedziałek z ministrem spraw zagranicznych Kazachstanu Muchtarem Tileuberdimem. Szef polskiej dyplomacji wyraził zadowolenie „z obecnego bardzo dobrego stanu stosunków dwustronnych”. Wyraził nadzieję na dalsze pogłębianie współpracy gospodarczej i zwiększanie wymiany handlowej.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl