fot. wikipedia

W Hucie Pieniackiej odbędą się dziś główne uroczystości związane z 76. rocznicą ludobójstwa Polaków

W Hucie Pieniackiej odbędą się dziś główne uroczystości związane z 76. rocznicą ludobójstwa Polaków w tej miejscowości. W południe przed pomnikiem odbędzie się nabożeństwo i modlitwa ekumeniczna ku czci pomordowanych. Wczoraj w katedrze lwowskiej sprawowana była Msza św.

Stowarzyszenie Huta Pieniacka od wielu lat organizuje w tej miejscowości uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia. Co roku uczestniczy w nich kilkadziesiąt osób z Polski.

– Większość osób, które jadą tam ze mną, ma takie samo doświadczenie. Jedzie z nami osoba, która przeżyła – pan Franciszek Bąkowski – i która również straciła tam rodziców, część rodzeństwa i ogromną część rodziny. Wszystkie te osoby, które jadą z Polski – ja opiekuję się tą grupą w ramach działalności społecznej w stowarzyszeniu Huta Pieniacka – mają bardzo bolesną, tragiczną historię swoich rodzin. Od tylu lat zabiegamy o tę pamięć; o to, żeby ona przetrwała, kierując się takim podstawowym obowiązkiem, jakim jest obowiązek chrześcijański. Jedziemy tam z modlitwą, bo o to prosiły te osoby, które tam zginęły – mówiła Małgorzata Gośniowska-Kola, prezes stowarzyszenia Huta Pieniacka.

Do zbrodni w zamieszkałej przez ludność polską wsi Huta Pieniacka doszło 28 lutego 1944 r. Tego dnia ukraińscy żołnierze 4. Pułku Policji SS, dowodzeni przez niemieckiego dowódcę oraz wspierani przez oddziały OUN-UPA, dokonali pacyfikacji polskiej ludności.

Według szacunków, zamordowanych zostało około tysiąca Polaków.

RIRM

drukuj