fot. facebook.com

Dr L. Kulińska: Mamy do czynienia z działaniami ukraińskich nacjonalistów

Nie ma wątpliwości, że są to działania nacjonalistów ukraińskich, którzy nie liczą się z prawami boskimi i ludzkimi – powiedziała dr Lucyna Kulińska, odnosząc się do kolejnego zdewastowania pomnika Polaków w Hucie Pieniackiej.

Na Ukrainie po raz kolejny zniszczono pomnik Polaków w Hucie Pieniackiej. Na krzyżu umieszczono namalowaną czerwoną farbą swastykę, a pod nią herb Ukrainy [więcej].

W ostatnim czasie nasilają się tego typu akty wandalizmu, które mają na celu bezczeszczenie pamięci o zamordowanych przez UPA Polakach.

Po raz pierwszy pomnik Polaków zamordowanych we wsi Huta Pieniacka wysadzono w styczniu. Potem w Bykowni oblano czerwoną farbą pomniki na polskim cmentarzu. To nie wszystkie tego typu incydenty. W podobny sposób zniszczono krzyż i kamienne tablice w Podkamieniu.

Dr Lucyna Kulińska, historyk, podkreśla, że w tych przypadkach nie można zdejmować odpowiedzialności ze strony ukraińskiej.

– Tutaj już nie możemy mieć wątpliwości (to jest już szósta prowokacja), że  mamy do czynienia z działaniami opętanych przez jakieś złe moce nacjonalistów ukraińskich, którzy nie liczą się ani z prawami ludzkimi, ani boskimi i idą w bardzo złym kierunku. Psucie stosunków z Polską jest w jakimś sensie samobójcze, ale być może uznali, że mogą to robić, ponieważ Polska została w jakiś sposób europejsko poniżona – mówi dr Lucyna Kulińska.

RIRM

drukuj