Ukraina: polska delegacja weźmie udział w obchodach 74. rocznicy mordu w Hucie Pieniackiej

Przedstawiciele Prezydenta i rządu wezmą dziś udział w obchodach 74. rocznicy mordu w Hucie Pieniackiej. Na Ukrainie przebywa od kilku dni prezydencki minister Adam Kwiatkowski. Celem wizyty jest też pomoc Polakom na Wschodzie.

Ukraińskie oddziały SS „Galizien”, wspierane przez ukraińskich nacjonalistów,  dokonały w 1944 roku w Hucie Pieniackiej zbrodni na Polakach.

W sobotę w intencji ofiar Mszę św. sprawował ks. bp Leon Mały, biskup pomocniczy lwowski. Dziś uroczystości odbędą się przed pomnikiem pomordowanych Polaków w Hucie Pieniackiej.

– Uroczystości odbędą się już w samej Hucie Pieniackiej, gdzie będę miał zaszczyt przeczytać list skierowany na tę uroczystość przez prezydenta Andrzeja Dudę. W jego imieniu złożę też kwiaty – mówił minister Adam Kwiatkowski, który w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialny jest za relacje z Polakami za granicą.

Przedstawiciel prezydenta podczas wizyty na Ukrainie odwiedził także szkoły, w których dzieci uczą się języka polskiego. W imieniu polskiej pary prezydenckiej przekazano dzieciom materiały edukacyjne i upominki. Minister Adam Kwiatkowski spotkał się także z kombatantami.

RIRM

drukuj