By Neovitaha777 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=43204130

Ukraina: Kościół grekokatolicki nie chce wykonać decyzji Stolicy Apostolskiej ws. kościoła Seminaryjnego Matki Bożej Gromnicznej we Lwowie 

Kościół grekokatolicki na Ukrainie nie chce zwrócić wiernym obrządku łacińskiego kościoła Seminaryjnego Matki Bożej Gromnicznej we Lwowie. Tym samym odmawia wykonania decyzji Stolicy Apostolskiej.

Wierni nie mogą się gromadzić w świątyni od grudnia ubiegłego roku. W dni powszednie przychodzą do kaplicy rezydencji arcybiskupów lwowskich, a w niedzielę Msze św. sprawowane są na holu.

Dotychczasowe rozmowy nie przyniosły efektów. W dalszym ciągu nie ma dobrej woli ze strony wiernych kościoła grekokatolickiego – powiedział ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

– Ks. abp nuncjusz Claudio Gugerotti wiele w tej sprawie robi, stara się rozmawiać z arcybiskupem Swiatosławem Szewczukiem i z arcybiskupem Ihorem Woźniakiem, a także z prawnikami z dwóch konfesji, można powiedzieć łacińskiej wschodniego obrządku, ale tutaj widzimy, że w dalszym ciągu nie ma dobrej woli ze strony wiernych Kościoła grekokatolickiego, bo oni mogą jednym gestem ten kościół nam zwrócić, i to jest dla nas bardzo bolesne. Teraz 13 maja, na początek nabożeństw fatimskich, które zawsze odbywały się w tym kościele, będziemy sprawować Najświętszą Ofiarę przed kościołem – wskazał metropolita lwowski.

Ks. abp. Mieczysław Mokrzycki prosi o wsparcie modlitewne, aby kościoły, które zostały nam nielegalnie zabrane, powróciły do właścicieli, w tym kościół Seminaryjny Matki Bożej Gromnicznej we Lwowie.

RIRM

drukuj