PAP/Piotr Nowak

Hołd ofiarom zbrodni w Hucie Pieniackiej

Mija 76 lat od zagłady polskiej wsi Huta Pieniacka. Za zbrodnię odpowiadali ukraińscy nacjonaliści. Obchody odbywały się w piątek przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

28 lutego 1944 roku ukraińskie wojska dowodzone przez Niemców zaatakowały wieś Hutę Pieniacką położoną w Małopolsce. Ukraińcy rabowali, co się dało. W okrutny sposób zgładzili ok. tysiąca osób. Wioska została doszczętnie spalona.

– Zginęli ci, którzy tam znaleźli schronienie po rzezi wołyńskiej, tylko dlatego, że byli Polakami. Ginęli w imię nienawistnej ideologii, jaka była udziałem oddziałów ukraińskich nacjonalistów na służbie narodowo- socjalistycznej III Rzeszy Niemieckiej – powiedział Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Miejsce, które kiedyś tętniło życiem, dzisiaj jest pustką. Pustką, nad którą wznosi się krzyż pamięci i tablice z wyrytymi nazwiskami ofiar. Pamięć o zamordowanych przetrwała dzięki Stowarzyszeniu „Huta Pieniacka”.

– Bez pamięci i bez prawdy – nawet tej bardzo bolesnej i tragicznej – nie można budować współczesności, nie można planować przyszłości i bez stanięcia w prawdzie nie można budować dialogu i mostów łączących państwa i narody – akcentował Jan Józef Kasprzyk.

W intencji ofiar tych tragicznych wydarzeń w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie została odprawiona Msza Święta.

Następnie uczestnicy obchodów udali się przed Grób Nieznanego Żołnierza.

Minister Adam Kwiatkowski odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy.

– Mimo tak wielkiego już upływu czasu, trudno bez grozy i moralnego szoku przywoływać szczegóły tej potwornej zbrodni. Dzisiejsza uroczystość jest wyrazem pamięci i czci, którymi niepodległa Rzeczpospolita i cały naród polski otaczają ofiary zbrodni w Hucie Pieniackiej oraz wszystkie ofiary rzezi wołyńskiej – podkreślił w liście prezydent RP.

Podczas uroczystości uhonorowano medalami „Pro Patria” osoby szczególnie zasłużone w upamiętnianiu zbrodni dokonanej 76 lat temu na ludności cywilnej Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl