fot. twitter.com

Sztafeta z Zakopanego do Gdańska na 40-lecie „Solidarności” i 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły

Ruszyły przygotowania do Narodowej Sztafety Wolności i Solidarności im. Jana Pawła II, która ma uczcić 40. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” i 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Uczestnicy biegu, upamiętniając historyczne wydarzenia, mają pokonać etapami około 800 kilometrów z Zakopanego do Gdańska.

Leszek Brzeski, pomysłodawca Narodowej Sztafety Wolności i Solidarności im. Jana Pawła II, na co dzień samorządowiec, nauczyciel, a także prezes Parafialno-Uczniowskiego Klubu Sportowego „Viktoria” w Płocku poinformował, że rozpoczęcie rocznicowego biegu planowane jest na 23 sierpnia, a jego finał na 6 września.

„Chcielibyśmy wyruszyć z Giewontu po Mszy świętej w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach i po dwóch tygodniach zakończyć bieg na placu Solidarności w Gdańsku” – powiedział Leszek Brzeski. Wyjaśnił, że udział w sztafecie wzięłoby ok. 30 osób, a jej trasa przebiegałaby m.in. przez Kraków, Częstochowę, Warszawę, Płock, Włocławek, Toruń, Grudziądz i Tczew – etapy te podzielone byłyby na krótsze odcinki, np. 10 km.

„Uczestnikami biegu byliby przedstawiciele poszczególnych regionów Solidarności, a także młodzież. Chciałbym, żeby w poszczególnych miejscowościach na trasie sztafety dołączała do nas lokalna społeczność, uczniowie, sportowcy, wszyscy chcący upamiętnić w ten sposób ważne dla Polski wydarzenia historyczne, które w tym roku upamiętniamy” – podkreślił Brzeski.

Przypomniał, że obecny rok związany jest z obchodami 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” i setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, a także z setną rocznicą Cudu nad Wisłą.

„Przygotowanie biegu wymaga zebrania środków, a także szczegółowego ustalenia spraw organizacyjnych, w tym choćby noclegów i wyżywienia dla uczestników. Byłoby dobrze, gdyby biegaczom towarzyszył na trasie sztafety autokar, zapewniając miejsce do odpoczynku i regeneracji tym spośród nich, którzy po przebyciu jednego odcinka biegu będą przygotowywali się do pokonania następnego. Mam nadzieję, że uda się wszystko zorganizować na czas, zebrać fundusze i w efekcie pobiegniemy rocznicową sztafetą” – powiedział.

W 2015 r. był on organizatorem rejsu tratwy „Wolność”, która w ramach obchodów przypadającej wówczas 35. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” spłynęła Wisłą z Płocka do Gdańska. Tratwę, o długości blisko 28 metrów, z żaglem, wiosłami i silnikiem spalinowym, wybudowano specjalnie na ten jubileusz. Rok później popłynęła Wisłą z Płocka do Warszawy na uroczystości 40. rocznicy Czerwca’76 i protestów robotniczych w Ursusie, które jako sprzeciw wobec polityki władz PRL objęły także Radom i Płock.

Projekt organizacji 800-kilometrowej Narodowej Sztafety Wolności i Solidarności im. Jana Pawła II z Giewontu w Zakopanem do Gdańska z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” został zaprezentowany w ostatnim czasie Radzie Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania tego związku.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl