W Bychlewie odsłonięto obelisk

W miejscowości Bychlew (koło Pabianic) odsłonięto Obelisk – Miejsce Pamięci Narodowej, m.in. ku czci Polskiej Organizacji Wojskowej 1915-1918, oficerów zamordowanym w Katyniu 1940 r. i ofiar katastrofy smoleńskiej.

Po przywitaniu przybyłych gości i odśpiewaniu Hymnu Narodowego rozpoczęła się Msza św. polowa. Po Eucharystii nastąpiło uroczyste odsłonięcie obelisku. Są w nim umieszczone urny z ziemią z Katynia i miejsca katastrofy smoleńskiej. Ziemia ta została pobrana 2 września 2010 r. przez uczestników Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.

Podczas uroczystości zostały także poświęcone „Dęby Katyńskie”. Jeden ku czci por. Eugeniusza Rzewuskiego, dowódcy III plutonu 19 Pułku Ułanów Wołyńskich, zamordowanego przez NKWD strzałem w tył głowy w Charkowie w 1940 r. Drugi dąb będzie poświęcony „Żołnierzom Wyklętym”. Po poświęceniu „Dębów Katyńskich” odbył się Apel Pamięci, złożono kwiaty, zapalono znicze.

Następnie rozpoczęła się cześć patriotyczna uroczystości. Na początku przywołano pamięć mieszkańców Bychlewa zamordowanych w odwecie za uratowanie polskiego pilota, po czym rozpoczął się program religijno-patriotyczny w wykonaniu aktorki Haliny Łabonarskiej: “Polsko Ojczyzno Moja”. Zaplanowano także wspomnienie o “Żołnierzach Wyklętych – Niezłomnych” i “biesiadę ułańską”.

Uchwałę o budowie obelisku podjęli mieszkańcy wsi Bychlew na Zebraniu Wiejskim 05 czerwca zeszłego roku.

Jak napisano Obelisk – Miejsce Pamięci Narodowej poświęcony jest:  CZŁONKOM POLSKIEJ ORGANIZACJI WOJSKOWEJ 1915-1918 SEKCJI BYCHLEW; MIESZKAŃCOM BYCHLEWA ZAMORDOWANYM PRZEZ NIEMIECKICH OKUPANTÓW W ODWECIE ZA URATOWANIE POLSKIEGO PILOTA, ZESTRZELONEGO PRZEZ NIEMCÓW PODCZS BITWY POWIETRZNEJ ROZGRYWAJACEJ SIĘ NAD POLAMI BYCHLEWA, DNIA 2 WRZESNIA 1939R; OFICEROM POMORDOWANYM W  KATYNIU, CHARKOWIE I MIEDNOJE; ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM; OFIAROM KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ.

W celu realizacji uchwały powołano Społeczny Komitet Budowy Obelisku.

Po wykonaniu projektu i podjęciu odpowiedniej uchwały przez Radę Gminy Pabianice, uzyskaniu pozytywnej opinii Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci i Męczeństwa w Łodzi oraz uprawomocnieniu zgłoszenia budowy, w Starostwie Powiatowym w Pabianicach, rozpoczęto budowę.

2 września 1939 r. nad Pabianicami i polami Bychlewa rozegrała się bitwa powietrzna pomiędzy niemieckimi myśliwcami (meserszmitami), a polskimi pilotami z III/6 Dywizjonu Myśliwskiego „Lwowskiego” stacjonującego w miejscowości Ksawerów majątek Widzew, położonego pomiędzy Łodzią a Pabianicami.

W ostatnim kwadransie bitwy (w której brało udział około 30 samolotów), nadleciał ppor. Jan Dzwonek, który wracał z zasadzki w Zduńskiej Woli gdzie brał udział w walce i był dwukrotnie ranny w rękę i nogę. Mimo tych ran włączył się do walki, podczas której jego samolot P-11c został zapalony przez Meserszmita (Me-110- w owym czasie najnowocześniejszy myśliwiec niemiecki).   Ranny pilot z trudem wydostał się z płonącego samolotu ratując się  spadochronem. Niemiecki pilot nie dawał za wygraną, okrążał spadochroniarza,  strzelając do niego ze swoich karabinów maszynowych. Rannego kolegę uratował kpr. Pilot Jan Malinowski który, pilotując przestarzały myśliwiec P-7a,  wsiadł „na ogon” niemieckiemu bandycie i zestrzelił go nad miejscowością  Ślądkowice. Ppor. Jan Dzwonek wylądował na bychlewskich polach. Po wylądowaniu znalazł się w nowym niebezpieczeństwie ze strony członków tak zwanej V kolumny. Przed którymi został uratowany przez mieszkańców Bychlewa, między innymi Jana Błocha, Stanisława Muszczaka i Bonifacego Perkowskiego, którzy w odwecie za to zostali zamordowani przez niemieckich okupantów. Im  jest poświęcony obelisk.

Maciej Kociołek/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl