fot. twitter.com/ipngovpl

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W. Boberski: Dzisiaj zagrożona jest nie tyle pamięć, co wartości, o które walczyli i ginęli Żołnierze Wyklęci

Jesteśmy przekonani, że pamięć o bohaterach antykomunistycznego podziemia pozostanie. Będzie może dyskutowana, mniej lub bardziej pogłębiona, natomiast to już jest nieodwracalne. Dzisiaj zagrożona jest nie tyle pamięć, co wartości, o które walczyli i ginęli Żołnierze Wyklęci  – wskazał Wojciech Boberski ze społecznego komitetu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych podczas „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

 
W Polsce odbywają się dziś uroczystości przypominające o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych [czytaj więcej]. Koordynacją inicjatyw zajmuje się komitet obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który tworzą liczne stowarzyszenia, fundacje, grupy rekonstrukcyjne czy grupy społeczne.

– Kilkanaście lat temu razem pochyliliśmy się nad mapą Warszawy i okolic. Ustaliliśmy ponad dwadzieścia lokalizacji, z którymi historia Żołnierzy Wyklętych miała jakiś związek. To miejsca ich kaźni i miejsca tajnych pochówków (…). Obecnie organizujemy kilkadziesiąt uroczystości, w tym wydarzenia kulturalne, koncerty, projekty filmowe, konferencje. Inicjatywy nie kumulują się 1 marca, ale rozpoczynają się 24 lutego – w rocznicę zamordowania gen. Augusta Fieldorfa „Nila”. Koniec obchodów przypada na 7 marca. W tym roku tego dnia będziemy przeżywać 75. rocznicę stracenia mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapora” – powiedział Wojciech Boberski ze społecznego komitetu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 
Gość „Aktualności dnia” zwrócił uwagę, że dziś „zagrożona jest nie tyle pamięć, co wartości, o które walczyli i ginęli” Żołnierze Niezłomni.

– Jesteśmy przekonani, że pamięć o bohaterach antykomunistycznego podziemia pozostanie. Będzie może dyskutowana, mniej lub bardziej pogłębiona, natomiast to już jest nieodwracalne (…). Trzeba jednak postawić sobie pytanie, czy formuła zaprowadzenia Żołnierzy Wyklętych do sal muzealnych lub dyskursu szkolnego to jest dokładnie to, o co chodzi. Chodzi o dużo więcej. Powinniśmy podkreślać, o co chodziło w historii Żołnierzy Wyklętych i co wpływało na podejmowanie wyborów przez tych ludzi. W świetle bieżących zagrożeń naszej suwerenności mamy obowiązek, żeby trochę przemodelować społeczne wydarzenia związane z 1 marca. Nie każdy z nas jest historykiem, ale każdy biorący udział w tych obchodach jest Polakiem – podkreślił rozmówca.

Wojciech Boberski zaznaczył, że bez zrozumienia historii Żołnierzy Niezłomnych nie zrozumiemy dzisiejszego dnia.

– Nie jest to muzealna półka, ale względnie nowa historia, która rzutowała na kilkadziesiąt lat historii Polski i nadal rzutuje. Pewne aksjomaty należy znać i nie wymaga to specjalnego studiowania biografii kolejnych bohaterów. Wielu z nich nie jest „martwym pojęciem”, ale ich nazwiska kojarzone są z bohaterstwem (…). Zapraszam serdecznie do uczestnictwa w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Czasy tego wymagają, a oni są godni tego, żeby o nich pamiętać – mówił gość Radia Maryja. 

Cała rozmowa z Wojciechem Boberskim z „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

https://www.youtube.com/watch?v=ck2DqjbUo_o

drukuj