By Dezidor - own photo / vlastní fotografie, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4220531

Litwa: Na wileńskiej Rossie uczczono pamięć Żołnierzy Niezłomnych

W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych na wileńskiej Rossie zapalono w poniedziałek znicze na grobie jednego z nich – Sergiusza Kościałkowskiego ps. „Fakir”. Organizacje polskie na Litwie nawołują, by pamięć o poległych pielęgnować również w domach, zapalając „światełko pamięci”.

Znicze na Rossie zapalili attache wojskowy przy ambasadzie RP w Wilnie ppłk Piotr Sadyś, prezes Klubu Weteranów AK w Wilnie kpt. Stanisław Poźniak oraz prezes Fundacji Pamięci Narodowej na Litwie Jarosław Szostko.

„Jest to symboliczny wyraz naszej pamięci o wszystkich, którzy po zakończeniu wojny nie złożyli broni w walce o swą Ojczyznę” – powiedział dziennikarzom Jarosław Szostko.

Sergiusz Kościałkowski ps. „Fakir” był ostatnim żołnierzem pochowanym w 1945 roku w polskiej kwaterze wojskowej na Rossie. Zginął 4 lutego 1945 roku w potyczce z NKWD; miał 29 lat.

Sergiusz Kościałkowski jest patronem wileńskiej edycji biegu „Tropem Wilczym” organizowanego od 2015 roku przy współpracy z Fundacją Wolność i Demokracja. W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, wydarzenie zostało przełożone na 16 maja.

Inicjator i współorganizator wileńskiego biegu Rajmund Klonowski zaapelował natomiast, by w poniedziałek uczcić pamięć Żołnierzy Niezłomnych zapalając wieczorem w domach światełko pamięci.

„Dzień Żołnierzy Wyklętych jest dniem prawdziwych obrońców Ojczyzny, którzy ponieśli najwyższą ofiarę i którym winni jesteśmy naszą pamięć” – zaznaczył w rozmowie z PAP Rajmund Klonowski.

Jego zdaniem „wśród Polaków na Litwie wiedza na temat życia pod koniec wojny i po jej zakończeniu wciąż jest dość nikła”.

„Warto ją pogłębiać choćby w celu poznania skali rabunków, gwałtów i przemocy dokonywanej ze strony Armii Radzieckiej m.in. na Wileńszczyźnie” – zauważa Rajmund Klonowski.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wileński Polski Teatr „Studio” przygotował specjalny program muzyczno-poetycki prezentujący poezję Kazimierza Węgrzyna, Andrzeja Kołakowskiego oraz Adama Józefa Kowalskiego. Program jest prezentowany w serwisie YouTube oraz na portalach polskich mediów na Litwie.

Szacuje się, że w antykomunistycznym podziemiu na Wileńszczyźnie walczyło około 200 Żołnierzy Niezłomnych. Oddzielną kartą zapisała się 5. Wileńska Brygada Armii Krajowej, która wycofała się z Wileńszczyzny w trakcie operacji „Ostra Brama”, pokonała kilkaset kilometrów i walczyła na terenie Polski. Dowodził nią mjr Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka”, należała też do niej sanitariuszka Danuta Siedzikówna ps. „Inka”.

PAP

drukuj