fot. pixabay.com

1 marca to ostatni dzień rozliczeń wcześniejszych emerytów i rencistów z ZUS

Dziś mija termin rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Chodzi o osoby, które w ubiegłym roku osiągały dodatkowe zarobki z umowy o pracę, umowy zlecenia lub prowadzenia działalności gospodarczej.

Podstawą rozliczeń jest zaświadczenie o przychodach z zakładu pracy lub oświadczenie w przypadku własnej działalności. Przedstawianie tej informacji jest konieczne ze względu na limity w dorabianiu do świadczeń, jakie obowiązują wcześniejszych emerytów i rencistów.

Rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, Krystyna Michałek, zapewnia, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest zobowiązany do rozliczenia przychodów w sposób korzystny dla świadczeniobiorcy

– Może być to rozliczenie roczne lub miesięczne. Aby umożliwić rozliczenie świadczenia w najkorzystniejszy sposób, warto przedłużyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Jeśli nawet w niektórych miesiącach limit został przekroczony, a w innych nie został osiągnięty – rozliczenie w skali roku może nie rodzić żadnych skutków finansowych – wyjaśnia Krystyna Michałek.

Są grupy zwolnione z informowania ZUS o swoich dochodach. Dotyczy to m.in. emerytów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny oraz uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów, którzy nie ukończyli 26 lat.

RIRM

drukuj