Autorstwa Unknown. Photograph from the archives of Solidarność Walcząca, Poland. - http://swkatowice.mojeforum.net/post-vp19170.html, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15325288

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2021: „Historia, Pamięć, Tożsamość, Teraźniejszość” – turniej wiedzy historycznej i konkurs recytatorski, organizowany przez szkołę podstawową im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu

„Historia, Pamięć, Tożsamość, Teraźniejszość” to turniej wiedzy historycznej oraz konkurs recytatorski, organizowany już po raz piąty przez szkołę podstawową im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu przy współpracy z Okręgowym Biurem Edukacji Publicznej w Gdańsku, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie, Gminnym Domem Kultury w Linii oraz Związkiem Oficerów Rezerwy RP. 

Turniej jest powiązany z obchodami dnia patrona w szkole w Pobłociu, pierwszej szkole w Polsce noszącej imię [Żołnierzy Niezłomnych]. Rok do roku w ramach święta szkoły uczniowie poznają życie innego bohatera niezłomnego lub organizacji niepodległościowej z okresu tzw. II Konspiracji.  W tym roku jest to Ruch Oporu Bez Wojny i Dywersji „Wolność i Niezawisłość”, największa organizacja konspiracyjna lat 1945-1947. Główne zadania podejmowane przez WiN to walka polityczna z reżimem komunistycznym: zapewnienie społeczeństwu informacji wolnej od komunistycznej propagandy i cenzury, zabezpieczenie przed sfałszowaniem wyborów parlamentarnych, ograniczenie walki zbrojnej do samoobrony i podjęcie akcji „rozładowania lasów” oraz szeroko pojęte działania wywiadowcze.

Autor: Adam Ellwart, kat. IV-VI

Komunistyczne władze Polski „Ludowej” oraz sowieccy „doradcy” zwalczali WiN bardzo brutalnie, aresztowanych członków organizacji poddawano brutalnemu śledztwu, skazywano w pokazowych procesach, mordowano w piwnicach i grzebano w miejscach nieznanych.

W turnieju młodzież rywalizuje w dwóch kategoriach: wiedzy historycznej o bohaterze lub organizacji niepodległościowej oraz konkursie recytatorskim poezji odnoszącej się do tzw. II konspiracji (lata 1944-1963).

Autor: Julia Gaweł, kat. IV-VI

Tegoroczna, piąta już edycja turnieju, z uwagi na pandemię w całości odbyła się w formie zdalnej. Turniej składa się z trzech etapów: szkolny, rejonowy oraz finał.

Etap rejonowy odbył się 10 lutego i udział w nim wzięło blisko 50 uczniów z całego województwa pomorskiego. Z tego etapu do finału przeszło 21 uczniów w konkursie recytatorskim w dwóch kategoriach wiekowych oraz 12 uczniów w turnieju wiedzy historycznej.

Autor: Maksymilian Wenta, kat. VII-VIII

We wtorek (22 lutego) za pomocą aplikacji internetowej, odbył się finał turnieju wiedzy historycznej, komisja egzaminacyjna obradowała w składzie Daniel Sieczkowski i Bartosz Januszewski z Okręgowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku oraz Tadeusz Lech ze szkoły podstawowej im. Żołnierzy Niezłomnych w Pobłociu.

https://www.youtube.com/watch?v=C0Ld9adXd8I&ab_channel=IwonaBR

Autor: Alicja Lesner, kat. VII-VIII

Trudnego zadania oceny umiejętności recytatorskich nagrań nadesłanych przez uczestników konkursu artystycznego podjęło się jury w składzie:  Kamila Soroko – dyrektor  Gminnego Domu Kultury w Linii, Jolanta Sikorska i Mariusz Karpowicz – kierownictwo „Teatru Prostolinijnego” działającego przy Gminnym Domu Kultury w Linii, Katarzyna Underwood z Okręgowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Piotr Schmandt, kustosz w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie oraz kmdr ppor. nawig. Dariusz Demski ze Związku Oficerów Rezerwy RP.

https://www.youtube.com/watch?v=Rvd1tGKG-mQ&ab_channel=ZTrusewicz

Autor: Zbigniew Trusewicz, kat. IV-VI

Finał Konkursu „Historia, Pamięć, Tożsamość, Teraźniejszość” to początek  obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Gminie Linia, które wieńczą szkolne uroczystości związane odsłonięciem tabliczki upamiętniającej bohatera lub organizację w panteonie szkolnym oraz złożenie wieńców pod tablicą upamiętniającą bohaterów II konspiracji. W tym roku wyjątkowo bez asysty Wojska Polskiego oraz zaproszonych gości.

                                                                       Tadeusz Lech/radiomaryja.pl

drukuj