fot. pl.wikipedia.org

ZUS będzie sam pobierał dane o kwarantannie i izolacji potrzebne do wypłaty świadczeń chorobowych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie sam pobierał dane o kwarantannie i izolacji potrzebne do wypłaty świadczeń chorobowych, co ma przyspieszyć wydawanie decyzji. Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska przekazała, że nowy system zostanie wdrożony w ciągu kilku dni i znacznie poprawi współpracę między instytucjami.

Prof. Gertruda Uścińska wyjaśniła, że chodzi o to, by decyzje sanepidu mogły szybciej i bardziej skutecznie przenieść się na stwierdzenie uprawnień do pobierania świadczeń.

W obecnym stanie prawnym do wypłaty zasiłku opiekuńczego i chorobowego potrzebna jest decyzja Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Prezes ZUS wskazała, że po zmianach nie będzie już prawnego obowiązku wydawania takiej decyzji.

– Postanowiliśmy doprowadzić do poprawy współpracy pomiędzy nami a Sanepidem na zasadzie korzystania z bazy danych Sanepidu. Będzie to wyglądało w ten sposób, że obecnie o sytuacji konkretnej osoby, która jest zarażona albo na kwarantannie, dane znajdują się w rejestrze Sanepidu. Te dane będą pobierane na zasadzie pliku danych. Od kilku dni trwają intensywne prace, aby rzeczywiście można było pobierać pliki danych i przenosić je do naszego systemu informatycznego – powiedziała prof. Gertruda Uścińska.

W nowym systemie informacje o kwarantannie i izolacji trafią do pracodawców i przedsiębiorców na ich profil płatnika w systemie PUE ZUS. Na podstawie tych informacji płatnicy składek będą mogli wypłacać swoim pracownikom dane świadczenia.

RIRM

drukuj