orszak dziejów fot. Facebook - orszak dziejów

„W blasku historii” – ulicami Warszawy przejdzie Orszak Dziejów

W dzisiejszą niedzielę w Warszawie przejdzie drugi Orszak Dziejów, odbywający się w tym roku pod hasłem „W blasku historii”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.00 przy pomniku Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Organizatorem Orszaku Dziejów jest Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej oraz Uczniowski Klub Sportowy „Żagle”.

Orszak Dziejów po raz drugi

Orszak Dziejów to wydarzenie kulturalne i edukacyjne, którego celem jest nauka historii Polski przez teatr i zabawę oraz przybliżenie wybitnych postaci z dziejów naszej Ojczyzny. To wielkie święto, na które przybywają całe rodziny, by wspólnie spędzić ten wyjątkowy czas oraz ukazywać piękno polskiej tradycji i historii kolejnym pokoleniom.

Orły, królewskie korony i szyb naftowy

W korowodzie historycznym, który przejdzie od Pomnika Kopernika pod kościół Sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu, wystąpi 115 postaci w strojach z epoki. Wśród nich królowie, poeci, święci i naukowcy – od Mieszka I do Jana Pawła II.

– Od Mieszka I, poprzez Chrobrego, poprzez Jagiełłę, Kopernika, Marię Curie-Skłodowską, do współczesnych naszych wielkich, aż do Jana Pawła II. Będzie ponad 100 postaci w porządku chronologicznym: Piastowie, Jagiellonowie, wszyscy po kolei. Przed każdą postacią będzie tabliczka z imieniem, więc nie pogubimy się. Postacie będą pięknie ubrane, w strojach z epoki – mówiła w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Anna Murawska, inicjatorka Orszaku Dziejów.

Wśród nich szczególne miejsce zajmie wynalazca lampy naftowej, Ignacy Łukasiewicz, w 200. rocznicę jego urodzin oraz inni naukowcy i wynalazcy, tacy jak Jan Wyżykowski, Tadeusz Sędzimir czy Jan Czochralski.

– Chodzi o to, abyśmy popatrzyli, jak wielu mieliśmy w przeszłości cudownych rodaków i jak historia tworzyła się przez ludzi, bo historia to nie tylko wydarzenia i daty, które czasem są trudne do zapamiętania, ale to są ludzie, którzy mieli swoje porażki i sukcesy. My pokazujemy tę pozytywną stronę, tych, którzy coś osiągnęli, ich zwycięstwa, ich wynalazki – zaznaczyła Anna Murawska.  

„Wyprawa po światło”

Przemarsz zakończy krótka prezentacja każdej postaci na scenie. O godz. 18.45 odbędzie się spektakl Teatru Biedronka pt. „Wyprawa po światło” według scenariusza Anny Murawskiej. Spektakl w widowiskowy sposób opowiada o życiu i dziele Ignacego Łukasiewicza, ukazuje przełomowy moment w dziejach świata będący narodzinami przemysłu naftowego. Po spektaklu będzie okazja, aby z bliska zobaczyć lampę Łukasiewicza i poznać działanie pierwszego na świecie szybu naftowego.

Polonez Wszech Czasów i inne atrakcje

Na zakończenie postacie historyczne zaproszą widzów i przechodniów do Poloneza Wszech Czasów, gdzie chętni będą mieli okazję zatańczyć w towarzystwie swoich bohaterów. Będzie też okazja do nauki tańców dworskich, zobaczenia orłów przednich, a także do wzięcia udziału w Historycznej Grze Miejskiej na podstawie plansz rozmieszczonych na trasie przemarszu. Dla uczestników gry przewidziane są nagrody rzeczowe. Najmłodsi uczestnicy będą mogli wziąć udział w zabawie: „Poznaj postać z każdej epoki” i zbierać naklejki do naklejenia na folder od postaci z różnych epok.

– Jeśli pojawimy się tam z dziećmi, to będzie okazja, aby zaciekawić je przeszłością. Chcielibyśmy im uświadamiać to nasze dziedzictwo, to, że mamy się czym chwalić, że nie musimy się wstydzić naszej historii podkreśliła inicjatorka Orszaku Dziejów.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Organizatorami wydarzenia są: Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Uczniowski Klub Sportowy Żagle. Darczyńcami Orszaku Dziejów 2022 jest Fundacja KGHM Polska Miedź oraz Fundacja PGNiG w ramach programu „Rozgrzewamy polskie serca”, a partnerami: Fundacja Siempre Insieme, Instytut Pamięci Narodowej, Przedszkole i Szkoły Strumienie i Żagle Stowarzyszenia Sternik, Niepubliczne Liceum Sióstr Nazaretanek w Warszawie, Niepubliczne Przedszkole – Ochronka im. Bł. Edmunda Bojanowskiego Sióstr Służebniczek NMP, Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Magdalence, Skauci Europy, Fundacja Mama i Tata, Teatr Biedronka, firma Asfalt na Zimno oraz firma Sante.

W tym roku Orszak Dziejów odbędzie się także we Wrocławiu, ale organizatorzy zachęcają również inne miejscowości do przyłączenia się do tej inicjatywy.

– Można się zgłaszać. Liczymy na to, że nie tylko Wrocław, który w tym roku wyruszy razem z nami, ale że będzie więcej miast. Bardzo do tego zachęcamy. W każdym regionie Polski są wielcy Polacy. Można wykorzystać tę plejadę bardzo znanych Polaków, ale również sięgnąć do postaci regionalnych. Niech Orszak Dziejów idzie przez Polskę, zajmuje ulice naszą radością i naszą dumą – mówiła Anna Murawska.

Więcej informacji na temat Orszaku Dziejów można znaleźć na stronie internetowej orszakdziejow.pl/ oraz na Facebooku https://www.facebook.com/orszak.dziejow.

 

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego/radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl