fot. twitter.com

W Belwederze odbyła się konferencja nt. internetu rzeczy

O internecie rzeczy rozmawiali w Belwederze podczas konferencji „Perspektywy dla rozwoju internetu rzeczy w Polsce” przedstawiciele rządu oraz eksperci.  

Internet rzeczy to koncepcja, wedle której przedmioty mogą pośrednio albo bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem instalacji inteligentnej elektrycznej lub sieci komputerowej.

Do tego typu przedmiotów zaliczają się między innymi urządzenia gospodarstwa domowego, artykuły oświetleniowe i grzewcze oraz urządzenia takie jak smartfony czy inteligentne zegarki.

Podstawowym celem internetu rzeczy jest stworzenie inteligentnych przestrzeni, tj. inteligentnych miast, transportu, produktów, budynkówsystemów energetycznych, systemów zdrowia czy związanych z życiem codziennym.

W budowie internetu rzeczy jest miejsce dla wszystkich, małych i dużych firm; ważnym podmiotem jest też administracja, która może być źródłem popytu na takie rozwiązania – mówił podczas konferencji w Belwederze minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że Polska jest obecnie w sytuacji, w której można myśleć o wchodzeniu w kolejny, nowy etap rozwoju.

– Zaczął się czas tej rewolucji przemysłowej, kolejnej, którą nazywa się rewolucją przemysłową 4.0. My jesteśmy na dorobku, ale z drugiej strony może to jest właśnie ten moment, żeby tego skokowego przemieszczenia się, jeżeli chodzi o rozwój technologiczny, dokonać, właśnie dlatego, że wszystko u nas w związku z tym musi być nowe, dlatego że my to wszystko musimy zrobić od początku. Jeżeli chodzi o prędkość i możliwości korzystania z internetu, jesteśmy w absolutnej światowej czołówce. Wyraźnie widać, że w bardzo wielu krajach na zachodzie Europy, w Stanach Zjednoczonych po prostu jest infrastruktura, tylko ta infrastruktura już jest infrastrukturą przestarzałą – wskazał prezydent Andrzej Duda.   

Szacuje się, że w 2020 roku podłączonych do sieci będzie od 25 mld do 50 mld urządzeń.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj