fot. PAP/Paweł Supernak

Min. J.K. Ardanowski: Tworzona Krajowa Grupa Spożywcza docelowo będzie własnością rolników

Krajowa Grupa Spożywcza, budowana poprzez rozszerzanie Krajowej Spółki Cukrowej, będzie docelowo własnością polskich rolników – powiedział w piątek minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

„Krajowa Grupa Spożywcza, budowana poprzez rozszerzanie spółki cukrowej (Krajowa Spółka Cukrowa – PAP), będzie docelowo własnością polskich rolników” – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że to rolnicy „sukcesywnie, przez wiele lat”, będą mogli „ze swoich corocznych dochodów obejmować kolejne akcje, kolejne udziały tego przedsięwzięcia”.

„Tak, żeby w ustalonej perspektywie może 20, może 25 lat, stali się właścicielami tej interweniującej na rynkach rolnych grupy, która na początek będzie grupą przede wszystkim państwową” – zaznaczył minister.

Jak wcześniej informował Jan Krzysztof Ardanowski, podstawą dla nowego narodowego holdingu rolnego ma być Krajowa Spółka Cukrowa, która w tym celu będzie zasilona 200 mln zł ze Skarbu Państwa. Krajowa Grupa Spożywcza ma uregulować rynek rolno-spożywczy w Polsce.

Min. Ardanowski zaznaczył, że odkąd pełni funkcję szefa resortu rolnictwa i rozwoju wsi podejmuje działania, które mają „uporządkować polski rynek żywności i wzmocnić pozycję rolników-producentów”, która jak ocenił, „jest pozycją nadwątloną”.

„W tym co płaci konsument, w cenie finalnej, udział rolników jest niewielki, znikomy, a ta końcowa cena składająca się z wartości i marż, powinna być dzielona sprawiedliwie. W tej chwili nie jest dzielona sprawiedliwie, mówię to bardzo wyraźnie” – podkreślił.

Dodał, że uporządkowanie tego rynku oraz wzmocnienie pozycji producentów, „zarówno poprzez organizowanie się do wspólnych działalności, również poprzez ułatwienie bezpośredniej sprzedaży”.

„Również – i te działania jak sądzę będą podejmowane, jeżeli zostaniemy obdarzeni zaufaniem społecznym na następną kadencję – to jest wzmacnianie udziału rolników – poprzez akcje, udziały – wejście do podmiotów zajmujących się przetwórstwem i handlem. Bez tego polskie rolnictwo będzie miało coraz większe problemy, coraz większe kłopoty” – ocenił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

PAP

drukuj