fot. PAP/Roman Zawistowski

Minister rolnictwa apeluje o niezamykanie targowisk i bazarów

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zaapelował do samorządów, by nie zamykały targowisk i bazarów. Ma to związek z umożliwieniem konsumentom dostępu do dobrej, polskiej żywności. Chodzi też o zachowanie bytu rolników i sprzedawców.

Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił uwagę, że lokalne targowiska i bazary to miejsca pracy wielu osób i ich rodzin.

To również miejsca, na które docierają produkty od rolników, którzy mają ograniczony dziś zbyt z powodu zamknięcia barów, restauracji czy stołówek.

Równocześnie szef resortu rolnictwa zaapelował o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, które znajdują się na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego.

– Cieszę się, że GIS wydało takie zalecenia. Nie ma w tej chwili tłumaczenia, targowiska powinny być czynne. One były zamykane przez samorządy – wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast. Wytyczne mówią o bardzo prostych, elementarnych rzeczach, że powinna być ograniczona ilość (ludzi – red.), muszą zachowywać odległość między sobą, pakować będzie sprzedawca i nikt nie powinien rękami „macać” tych produktów, płatność powinna odbywać się odliczonymi pieniędzmi, dezynfekcja rąk. To są proste rzeczy. Targowiska powinny istnieć – zaznaczył Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister podkreślił, że nieprawdą jest, iż to rząd nakazał zamknięcie targowisk. To właśnie szef resortu rolnictwa zwrócił się do GIS-u o wydanie specjalnych wytycznych, by w tych miejscach mógł normalnie odbywać się handel.

Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił też uwagę na odpowiedzialność społeczeństwa, które w zdecydowanej większości przestrzega wszystkich przepisów związanych z postępowaniem w czasie epidemii koronawirusa.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl