fot. PAP/Tytus Żmijewski

Minister rolnictwa: Polska wieś jest zasobem, który może pomóc w rozwoju gospodarczym kraju

Wieś nie jest problemem czy jakimś obciążeniem dla państwa. Wieś jest szansą i zasobem, który może pomóc w rozwoju gospodarczym kraju – powiedział w piątek na spotkaniu w Barcinie (woj. pomorskie) minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister na konferencji w Barcinie „Wspieranie, promowanie i rozwój polskiej wsi”, zwrócił uwagę, że wprowadzane w ostatnim czasie zmiany już wyzwoliły społeczne inicjatywy.

„Wprowadzając nowe przepisy w sprawie Kół Gospodyń Wiejskich, które dały im osobowość prawną, nawet w najśmielszych marzeniach nie przypuszczałem, że będzie to tak duży impuls do ich rozwoju” – przyznał cytowany w komunikacie resortu minister.

Dodał, że koła pełnią ważną rolę w środowisku wiejskim.

Zwrócił uwagę, że te przepisy pozwalają na ubieganie się przez koła o wsparcie z budżetu państwa w wysokości do 5 tys. zł. W tym roku w budżecie jest na ten cel 40 mln złotych. Złożonych zostało już ponad 6 tys. wniosków opiewających na ponad 20 tysięcy.

„Koła powstają nie dla tych paru tysięcy złotych. One powstają, bo kobiety wiejskie zawsze były aktywne, z inicjatywą, a teraz już nie muszą się obawiać, że będą ścigane za sprzedaż na festynie zrobionych przez siebie np. pierogów, czy ciasta” – powiedział minister Ardanowski.

Szef resortu podkreślił również rolę, jaką pełnią na terenach wiejskich Ochotnicze Straże Pożarne.

„Nie wyobrażam sobie polskiej wsi bez strażaków ochotników, jak i bez kół gospodyń wiejskich” – zaznaczył.

Jednocześnie wskazał, że są to dwie bardzo ważne, „wręcz instytucje”, które swoją pracą przyczyniają się do silnej integracji środowiska wiejskiego.

PAP/RIRM

drukuj