fot. twitter.com/IskraPamieci

„Iskra pamięci” – akcja upamiętniająca ofiary II wojny światowej

14 września na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie rozbłyśnie 21 tys. zniczy, które upamiętnią ofiary II wojny światowej i lat powojennych. Inicjatywa „Iskra pamięci” równolegle będzie odbywać się w Zamościu. Organizatorem jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

„Iskra pamięci” to wydarzenie upamiętniające ofiary radzieckich represji w Polsce.

– Iskra pamięci to w moim pojęciu jest pewnego rodzaju propozycja, zachęta dla wszystkich Polaków, by wziąć udział w takiej własnej, rozpamiętywanej przeszłości – wyjaśnia senator PiS prof. Jan Żaryn.

Przeszłości, która dla Polaków była czasem walki o państwo, naród i polskość.

– Pamiętamy o protoplastach naszej suwerenności i wolności. Nie chcemy koncentrować się wyłącznie na tych, którzy złożyli ofiarę życia w czasie działań wojennych, ale również chcemy to rozciągnąć na okres powojenny, bo ostatecznie wolność zawitała do nas dopiero w 1989 roku – tłumaczy prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Symbolem ofiary, jaką ponieśli Polacy w tamtym okresie, ma być ponad 20 tys. zniczy, które rozbłysną na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie – mówi Zbigniew Chmiel z Fundacji PGNiG.

– Blisko 21 tys., które zostaną ustawione w kształt przedwojennego polskiego orła wojskowego, wzór 1919. Każdy przybyły na plac będzie mógł taki znicz pobrać i własnoręcznie zapalić – podkreśla Zbigniew Chmiel.

Zapalić i oddać hołd tym, którzy walczyli o wolną Polskę. 

– Przekazać swój patriotyczny gest wobec tej przeszłości lat 1939-1989, czyli wpisać się w orła w koronie, tego wspaniałego, godnego ptaka, który jednocześnie mając koronę jest suwerenny, bo my też chcemy być suwerenni – mówi prof. Jan Żaryn.

„Iskra pamięci” jest częścią szerszej inicjatywy prowadzonej przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo pod nazwą „Rachunek Wdzięczności”. 

– Na razie ma on dwa takie główne nurty. Objęliśmy pomocą materialną żyjących powstańców warszawskich i rodziny strajkujących, a zwłaszcza ofiar strajku w kopalni Wujek – wskazuje Piotr Woźniak.

Podobne uroczystości będą miały miejsce również w Zamościu. Oprócz zapalenia zniczy, PGNiG planuje panele dyskusyjne, spotkania z kombatantami i rodzinami katyńskimi. Zwieńczeniem obu wydarzeń będą koncerty. Celem jest przybliżenie realiów wojny i komunizmu w Polsce.

TV Trwam News/RIRM

drukuj