fot. wikipedia

Belweder: debata historyczna „Drogi do Niepodległej”

W Belwederze trwa debata historyczna pt. „Drogi do Niepodległej – kontekst międzynarodowy”. Tematem spotkania jest m.in. rola amerykańskiego prezydenta Thomasa Woodrow Wilsona, który w 1918 r. upomniał się o wolną Polskę.

Chodzi o program pokojowy przedstawiony Kongresowi, którego punkt 13. mówił o potrzebie stworzenia niepodległego państwa polskiego.

Debatą kieruje prof. Włodzimierz Suleja, a uczestniczą w niej m.in. profesorowie Andrzej Chwalba, Wojciech Materski czy Wojciech Roszkowski.

Prowadzący podkreślił na wstępie, że warto zwrócić uwagę na kontekst międzynarodowy sprawy polskiej podczas pierwszej wojny światowej.

– Dzisiaj będziemy omawiali kwestie związane z kontekstem międzynarodowym kwestii polskiej w latach 1914-1918. Będziemy mówili o perspektywie nie tyle z naszej własnej wyprowadzonej aktywności, co  tego, w jaki sposób sprawę polską starali się traktować ówcześni wielcy gracze. Będziemy też mówili o mechanizmie licytacyjnym, aczkolwiek rozpoczniemy od tego, co w jakimś sensie zostało wywołane w roku 1914 – od tego, dlaczego wtedy, mimo że przecież kontekst się bardzo zmienił, kwestia polska jednak w jakiś istotny sposób nie wybuchła – zapowiedział prof. Włodzimierz Suleja.

Spotkanie w Belwederze jest kolejnym z cyklu debat przybliżających najważniejsze wydarzenia i postacie związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W przyszłym roku będziemy obchodzić setną rocznicę tego wydarzenia.

Organizatorami konferencji są Kancelaria Prezydenta RP i Instytut Pamięci Narodowej.

RIRM

drukuj