Odznaki i nagrody za upamiętnianie rtm. Witolda Pileckiego

W sobotę w Belwederze wręczono odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” osobom zaangażowanym w projekty związane z Witoldem Pileckim oraz nagrody w konkursach poświęconych postaci rotmistrza. Uroczystość była częścią projektu poświęconego Pileckiemu.

Celem projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony” jest przybliżenie postaci rotmistrza, zwłaszcza osobom młodym.

Podczas uroczystości w Belwederze przedstawiona została edycja „Raportu Witolda” z obozu Auschwitz, której podstawą jest oryginalny maszynopis znajdujący się w Studium Polski Podziemnej w Londynie. Wydawcą „Raportu” jest Fundacja „Gdzie” z Krakowa.  Za pośrednictwem sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dery przekazano głowie państwa egzemplarz „Raportu”, opatrzonego m.in. przypisami i komentarzami, zwracając się z prośbą o napisanie przedmowy.

Wręczono odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznane przez ministra kultury Piotra Glińskiego na wniosek koordynatora projektu „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony” Małgorzaty Kupiszewskiej. Otrzymały je tłumaczka Maria Cieszewska, która ma przygotować przekład komiksu poświęconego rotmistrzowi oraz polonistka Maria Gudro-Homicka, odpowiedzialna za przebieg szkolnego konkursu literackiego o Pileckim.

W czasie uroczystości przekazano też m.in. nagrody laureatom Ogólnopolskiego Szkolnego Konkursu Literackiego „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”. Pierwsze miejsce zajęli Michał Janica z Gimnazjum nr 1 im. Powstańców Śląskich w Mikołowie i Patrycja Kowalczyk z Gimnazjum nr 2 im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego w Koluszkach.

Wręczono również nagrody w Ogólnopolskim Akademickim Konkursie Historycznym „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”. Laureatami w kategorii „Scenariusz lekcji” zostali m.in. Martyna Bucholc i Melisa Kuźniar z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Dawid Florczak z KUL. W kategorii „Artykuł popularnonaukowy” nagrodzono Łukasza Makucha z UKSW i Zbigniewa Razowskiego z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Przekazano także nagrody w Międzynarodowym Konkursie na Plakat „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony. Raport z Auschwitz”. Jego zwycięzcą został Zbigniew Babiński z Elbląga.

Patronat honorowy nad projektem „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony” objął prezydent Andrzej Duda. Patronem medialnym jest Polska Agencja Prasowa.

PAP/RIRM

drukuj