fot. Autorstwa Nieznany nieznany, kolor: old photos in color - T.Bór Komorowski "Armia podziemna" Warsaw 1990, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29744046

121 lat temu urodził się pułkownik Witold Pilecki

Dokładnie 121 lat temu na świat przyszedł pułkownik Witold Pilecki – żołnierz AK, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Pułkownik był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku. i oficerem Armii Krajowej.

Pułkownik Witold Pilecki był dobrowolnym więźniem w KL Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Witold Pilecki walczył w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku trafił do niewoli.

Pułkownik po wojnie zorganizował grupę, która gromadziła informacje o sytuacji w kraju. Został aresztowany, a potem zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 roku.

Prof. Wojciech Polak, historyk, zwrócił uwagę, że Witold Pilecki to symbol polskiej historii i polskiej niezłomności.

– Człowiek, który wszystko oddał ojczyźnie. Ofiarował Polsce swoje życie, poświęcił się jej całkowicie. Jego poświęcenie dla ojczyzny miało nie tylko wymiar patriotyczny, ale także chrześcijański, bo to było poświęcenie dla bliźnich, ludzi cierpiących i poniewieranych. Można powiedzieć, że ofiara Witolda Pileckiego miała nie tylko wymiar bohaterstwa narodowego, ale także chrześcijańskiego męczeństwa – powiedział prof. Wojciech Polak.

Witold Pilecki został zrehabilitowany w 1991 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

W 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl