fot. PAP/Jacek Turczyk

J. Sellin: Polacy chcą obchodzić święta narodowe zgodnie z tradycją i rodzinnie

Polacy są narodem historycznym, chcą obchodzić święta narodowe zgodnie z tradycją i rodzinnie – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin. Polityk odniósł się w ten sposób do wyników raportu Narodowego Centrum Kultury pt. „Świętowanie niepodległości 11 listopada 2017 r.”. Dokument zaprezentowano wczoraj w Belwederze.       

Z raportu wynika, że ponad połowa Polaków chce wziąć udział obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości. Większość z nas 11 listopada spędza z rodziną i znajomymi. 44 proc. Polaków uczestniczy w wydarzeniach państwowych, aż 38 proc. w marszach, a 18 proc. na koncertach.

Wiceminister Jarosław Sellin zauważył, że Polacy pod względem sposobów obchodzenia swoich rocznic narodowych są podobni do Amerykanów.

Chcą, aby było tradycyjnie, ale w pewnym sensie także ludycznie; rodzinnie, wspólnotowo, piknikowo. Akurat 11 listopada nie sprzyja, jeśli chodzi o aurę w Polsce, temu ostatniemu, ale już np. 3 maja tak – powiedział Jarosław Sellin.

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na ten rok zaplanowano wiele wydarzeń kulturalnych. Ich organizatorem są instytucje państwowe, stowarzyszenia, fundacje oraz osoby indywidualne.

 

RIRM

drukuj