fot. FB/AKSiM

W AKSiM zakończyło się sympozjum „Ku trzeźwości z Kościołem”

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zakończyło się sympozjum „Ku trzeźwości z Kościołem”, zorganizowane przez Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Telewizja Trwam i Radio Maryja.

Nauka Kościoła katolickiego wzywa nas do umiarkowania w spożywaniu alkoholu. Do zachowania trzeźwości nawoływali Ojcowie Kościoła. Prymas Tysiąclecia wielokrotnie podkreślał: „Polska będzie albo trzeźwa albo nie będzie jej wcale”.

– Te słowa są bardzo wymowne, bo rzeczywiście troska o wolność wewnętrzną człowieka to jest troska o człowieka, ale także troska o Kościół i naszą Ojczyznę – mówił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Troska o trzeźwość narodu leży w obowiązku całego Kościoła, który tworzą wszyscy wierni. Na rolę osób duchownych i świeckich zwracał uwagę  metropolita przemyski, ks. abp Adam Szal.

– Idea trzeźwości, która jest obecna w nauczaniu Kościoła, jest także ważnym zadaniem stojącym przed każdym z kapłanów, który uświadamia, który przygotowuje dzieci, młodzież do życia w wolności od zniewoleń – zaznaczył duchowny.

Obowiązujący stan prawny określa ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 1982 roku. Ustawa powierza samorządom możliwość podejmowania decyzji m.in. o ilościach punktów, w których można kupić alkohol, czy o ograniczeniach sprzedaży alkoholu nocą. Nie wszystkie samorządy z tej możliwości korzystają, a są one znaczące – mówił członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, dr Agnieszka Muzyk.

– Oprócz tych zadań, które są związane z przeciwdziałaniem, profilaktyką, leczeniem skutków uzależnień, jest bardzo wiele zadań, które samorząd może podejmować, aby ograniczać spożycie alkoholu – dodała.

Aby samorządy mogły z tych rozwiązań korzystać, potrzebne jest poparcie społeczne. Społeczeństwo musi pozbyć się proalkoholowej mentalności. Na konieczność zmiany obyczajowości zwracał uwagę wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk. Zapowiedział prawne działania, które będą zmierzały do całkowitej likwidacji reklamy alkoholu. W Sejmie ma pojawić się projekt ustawy.

– Myślę, że to może być początek naprawy jeszcze tej ustawy, (…) może również sposobu liczenia akcyzy, jeśli chodzi o piwo. Dyskutowana jest także kwestia możliwości sprzedaży nocnej alkoholu – wyjaśnił Henryk Kowalczyk.

Ustawa zostanie złożona do Sejmu w najbliższym czasie. Sympozjum Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych odbyło się w murach AKSiM już po raz kolejny. Wpisuje się to w formację młodego człowieka.

– Nie chodzi tylko o trzeźwość w znaczeniu bycia wolnym od alkoholizmu, ale być trzeźwym. To w okresie Wielkiego Postu uczymy się być wolnym od wszelkich uzależnień – podkreślał profesor i rektor AKSiM, o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

Naszej wolności – o czym również mówili prelegenci – zagrażają inne uzależnienia, między innymi nowe media. Zagrożenie niesie także świat reklam, który odbiega od ideału, jaki chcielibyśmy osiągnąć.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl