twitter.com/AKSiMTorun

W AKSiM odbyła się konferencja „SMR – małe reaktory jądrowe”

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się konferencja pod tytułem „SMR – małe reaktory jądrowe”. Spotkanie naukowe otworzył rektor uczelni, prof. AKSiM, o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

Konferencję na temat małych reaktorów jądrowych zainaugurował rektor Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, o. dr Zdzisław Klafka CSsR. Postawił pytanie, jaka energia jest etyczna, a jaka nie jest. Przypomniał, że są ruchy, które za cel postawiły sobie wykluczenie energii jądrowej. Kościół nie utożsamia się jednak z takim stanowiskiem.

– Benedykt XVI w lipcu 2007 roku w czasie niedzielnej modlitwy Anioł Pański nawiązał do 50. rocznicy powstania Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i zaapelował o pokojowe wykorzystanie tego rodzaju energii. Zaapelował także o rozbrojenie. Kościół nigdy nie był przeciwko energii atomowej. Był za jej pokojowym wykorzystaniem – wskazywał o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

Jednym z prelegentów był prof. dr hab. Rafał Broda. Naukowiec, który przez lata badał energię jądrową, przekonywał, że nie należy się jej bać. Profesor przedstawiał też dowody, iż można bezpiecznie użytkować reaktory jądrowe. Podał przykład Francji, gdzie – mimo zbudowania kilkudziesięciu reaktorów – nie było mowy o żadnej katastrofie.

– Reaktory mają paliwo, w którym uran-235 jest wzbogacony do nie więcej niż 4 procent. Mamy pierwszą rzecz, którą warto zapamiętać – przy tak wzbogaconym uranie niemożliwe jest zajście reakcji lawinowej. Wobec tego, jeśli ktoś mówi, że reaktor może wybuchnąć jak bomba atomowa, to jest to po prostu fizycznie niemożliwe. To jest pierwsza rzecz w dyskusji z przeciwnikami energii atomowej – wyjaśnił prof. dr hab. Rafał Broda.

Podobna sytuacja ma miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdzie ostatnie kilkadziesiąt lat to pełne bezpieczeństwo, jeśli chodzi o wykorzystanie energii atomowej. Prof. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz wskazywał, że jeszcze bezpieczniejsze od dużych elektrowni są małe reaktory, gdzie moduł jest wkopany w ziemię.

Strefa niebezpieczna wokół takiej elektrowni jest bardzo mała. To są wielkości mniej więcej boiska piłkarskiego, to nie zaburza środowiska i być może będzie to duża przyszłość dla naszej energetyki – akcentował prof. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz.

Mały reaktor ma szersze zastosowanie dla lokalnej społeczności, bo może zostać wykorzystany do ogrzania całego miasta. O zastosowaniu energii atomowej w medycynie mówiła dr n. med. Katarzyna Kobus-Błachnio z Zakładu Medycyny Nuklearnej w Toruniu.

– Dzięki pozyskiwanej energii jądrowej my możemy pacjenta diagnozować i możemy pacjenta w związku z tym leczyć – zauważyła.

Diagnozować, czyli namierzyć miejsca patologiczne, by później użyć energii atomowej w leczeniu np. nadczynności tarczycy za pomocą radioaktywnego jodu oraz pacjentów onkologicznych z przerzutami do układu kostnego.

Z kolei prezes Izby Gospodarczo-Handlowej, Andrzej Jaworski, mówił, że każdy rozwój nauki jest okazją, by stworzyć wokół niej startup. Podobnie jest z fizyką jądrową.

– Ze startupami jest tak, jak jest z nami. One są tylko wtedy, kiedy my je wymyślamy, my je tworzymy. Jesteśmy w stanie pokonać trudności, także biurokratyczne – mówił Andrzej Jaworski.

Założyciel i dyrektor Radia Maryja, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, który podsumował dyskusję w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, przypomniał, że odkrywanie świata pomaga nam odkryć Boga, a nauka jest także szansą, by poznać Jego – Osobę.

– Jedno widzę w tym wszystkim. Widzę niezwykłą miłość Kogoś i że jest Ktoś, kto to wszystko stworzył – podsumował o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

W ramach konferencji zorganizowano też warsztaty dla młodzieży „Energia medialna” i spacer po Parku Pamięci Narodowej.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM/TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl