fot. Państwowa Straż Pożarna

Uwaga na czad!

Jak co roku na początku sezonu grzewczego ostrzegamy przed tlenkiem węgla. Dlaczego czad jest niebezpieczny? Czy w tym roku były już jakieś zatrucia? Jak bronić się przed tlenkiem węgla?

Do największej liczby zatruć tlenkiem węgla dochodzi głównie w sezonie grzewczym. Już teraz straż pożarna interweniuje z powodu czadu.

– Kilka dni temu mieliśmy do czynienia z sytuacją w Poznaniu, gdzie 28-letnia kobieta została przewieziona do szpitala z objawami podtrucia tlenkiem węgla. Na miejscu strażacy stwierdzili przekroczenie, ponad 25-krotne stężenie gazu – powiedział Sławomir Brandt z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Czad najczęściej pojawia się tam, gdzie nie ma centralnego ogrzewania, używane są piecyki gazowe czy stare piece kaflowe. Ryzyko zatrucia wzrasta też, kiedy w mieszkaniu są niedrożne kanały wentylacyjne.

– Tlenek węgla jest cichym zabójcą. Pamiętajmy, że atakuje przede wszystkim osoby, które są starsze, chore, słabsze, dzieci i przede wszystkim -w nocy – podkreśliła Lucyna Rudzińska z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

W nocy tracimy naszą czujność. Czad ma silne właściwości toksyczne. Jest bezbarwny i bezwonny.

– Wietrzymy, ale można również zakupić urządzenie, które jest bardzo ważnym sygnalizatorem. Jest to czujka czadu. Koszt nie jest wysoki, a będzie chronić nasze życie, zdrowie, bezpieczeństwo – dodała.

Objawami lekkiego zatrucia tlenkiem węgla są: ból, zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność krążeniowo-oddechowa, a nawet śmierć. Z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że tylko we wrześniu strażacy interweniowali prawie 150 razy w związku z emisją tlenku węgla. Odnotowano dwie ofiary śmiertelne, a prawie 40 osób uległo podtruciu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl