fot. pl.freepik.com

[TYLKO U NAS] H. Dobrowolska o projekcie globalnej edukacji ONZ: Mamy do czynienia z próbą przewrotu edukacji

Mamy do czynienia z próbą pewnego przewrotu edukacji – mówiła Hanna Dobrowolska, ekspert edukacyjno-oświatowy, współzałożyciel Ruchu Ochrony Szkoły, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Od 16 do 19 września w Nowym Jorku obradowała Organizacja Narodów Zjednoczonych na szczycie edukacyjnym.

– Projekt, który ma objąć edukację globalną, będzie tworzony w ramach realizacji celów zrównoważonego rozwoju co najmniej do 2030 roku. Mamy do czynienia z próbą pewnego przewrotu edukacji. Zaproponowano globalny program edukacji, który byłby wprowadzany przez urzędników Organizacji Narodów Zjednoczonych i odpowiednie agendy we wszystkich państwach, należących do Organizacji Narodów Zjednoczonych – zaznaczyła Hanna Dobrowolska.

Rola nauczycieli miałaby ulec zmianie i być coraz bardziej znacząca w życiu uczniów.

– Zaproponowano także rozszerzenie roli nauczycieli, którzy nie mieliby tylko przekazywać wiedzę, wychowywać nasze dzieci, ale byliby twórcami wiedzy, pewnych sensów, treści i jednocześnie ich rola miałaby być na tyle doniosła, żeby zastąpić rolę rodziców. Jakikolwiek wpływ rodziców i tradycyjnych kultur w programie praktycznie ma zostać zneutralizowany. Urzędnicy oświatowi państw wykonujących dyrektywy, przejęliby całkowicie tę funkcję. Jest to zawłaszczenie naszych konstytucyjnych, rodzicielskich praw, wobec czego należy bardzo mocno protestować, a treści jakimi ma zostać edukacja wypełniana, są jeszcze bardziej bulwersujące – tłumaczyła ekspert edukacyjno-oświatowa.

Mamy tutaj bardzo mocne upolitycznienie szkoły i sensu edukacji, bardzo zależne od poglądów władzy rządzącej.

– Nasz system oświaty nie jest zależny od żadnych innych przepisów zewnętrznych, podobnie jak system sądownictwa w Polsce, a jednak ktoś się do niego wtrąca, ponieważ został stworzony klimat do tego, aby mógł to robić. Przeciwko uległości naszego systemu, rozmiękczaniu granic odpowiedzialności i tego, co w Polsce jest autonomiczne, co jest niezależne od wszystkich innych, powinniśmy przeciwdziałać i zwracać na to uwagę – powiedziała współzałożyciel Ruchu Ochrony Szkoły.

Całą rozmowę z Hanną Dobrowolską w audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl