fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] H. Dobrowolska o konieczności nowelizacji Prawa oświatowego: Kurator swoimi napomnieniami mógł do tej pory co najwyżej wytapetować własne biuro

Kurator swoimi napomnieniami do tej pory mógł – kolokwialnie i bardzo ostro to formułując – wytapetować własne biuro. Niejednokrotnie tak naprawdę było. Obecna ustawa ma sprawić, że nadzór pedagogiczny kuratora i nadzór rodzica nad procesem wychowawczym będzie faktyczny – mówiła w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Hanna Dobrowolska, ekspert oświatowy i autorka podręczników, argumentując konieczność przeprowadzenia reformy oświaty. Ma ona przede wszystkim zwiększyć kompetencje kuratorów.

W środę 23 lutego środowiska oświatowe odbyły w Kancelarii Prezydenta RP rozmowy nt. nowelizacji Prawa oświatowego. Hanna Dobrowolska zaznaczyła, że w kwestii tzw. lex Czarnek, jak potocznie określa się wspomnianą nowelizację, panuje zamęt medialny wywołany przez media głównego nurtu.

– Widzimy narastającą gigantyczną manipulację wokół ustawy, a również wokół osoby ministra. To wszystko należy wyciszyć, uspokoić, merytorycznie podejść do tematu i przyjrzeć się, jakie są postaci gry na tej scenie – podkreśliła gość Radia Maryja.

We wtorek ws. nowelizacji Prawa oświatowego z prezydentem RP osobiście spotkali się samorządowcy. Proponowana ustawa zmieni wiele w ich kwestii, zrównując w kwestii oświaty kompetencje organów państwowych i samorządowych. Jak wskazała Hanna Dobrowolska, niewystarczająca władza kuratorów oświaty prowadziła do sytuacji, w których byli oni bezradni wobec licznych nadużyć i patologii w szkołach.

– Kurator swoimi napomnieniami mógł do tej pory – kolokwialnie i bardzo ostro to formułując – wytapetować własne biuro. Niejednokrotnie tak naprawdę było. Obecna ustawa ma przywrócić logiczne i sensowne proporcje w tym układzie, czyli sprawić, że nadzór pedagogiczny kuratora i nadzór rodzica nad procesem wychowawczym, które oddaje na kilka, a nawet kilkanaście godzin nauczycielom i pedagogom, będzie faktyczny, a nie tylko teoretyczny. O to idzie cała walka. Nazwijmy rzeczy po imieniu. To samorządy i ich namiestnicy w postaci dyrektorów i zespołów pedagogicznych protestują, bo ktoś wreszcie im będzie patrzył na ręce – mówiła ekspert.

Prezydent Andrzej Duda podczas swojej kampanii w 2020 r. zabiegał o większą przejrzystość w oświacie. Postulat ten poparło wielu rodziców o chrześcijańskim światopoglądzie, ceniących sobie kontrolę nad procesem edukacji i wychowania ich dzieci. Wtedy też rozmaite organizacje rodzicielskie, oświatowe czy pedagogiczne składały do resortu edukacji propozycje zmian ustawowych.

– Wszystko to dwa lata temu już raz się przetoczyło, tylko nie przez media. Przetoczyło się przez gabinety ministerialne i uważam, że w ciągu tych dwóch lat wykuta została nowelizacja ustawy oświatowej. Może nie stało się to tak szybko, jak oczekiwaliśmy, ale zaczęło to zmierzać w dobrym kierunku – stwierdziła Hanna Dobrowolska.

Zwróciła uwagę, że tzw. lex Czarnek nie podoba się najbardziej tym, którym przeszkadza transparentność w szkole.

– Pytam, kto chce uniknąć tej transparentności? Co chce ukryć? Co jest drugim dnem tej sytuacji? Czyż nie jest tak, że sugerując, iż to my jesteśmy apodyktyczni i za bardzo chcemy się wtrącać w życie szkoły, samemu ma się bardzo dużo na sumieniu? – pytała gość Radia Maryja.

Całość rozmowy jest dostępna [tutaj].

***

Prezentujemy treść pisma środowisk oświatowych złożonego w środę na ręce przedstawiciela prezydenta RP

 

Warszawa, 16 lutego 2022 r.

 

Społeczna Koalicja

na rzecz Edukacji, Nauki i Wychowania

 

Szanowny Pan

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej   Andrzej Duda

 

Szanowny Panie Prezydencie,

zwracamy się do Pana w imieniu organizacji prorodzinnych i rodzicielskich tworzących Społeczną Koalicję na rzecz Oświaty, Nauki i Wychowania. Jesteśmy środowiskiem, które od lat współpracuje i reprezentuje rodziców i rodziny z różnych części Polski. Dzięki naszej aktywności wielokrotnie zostały powstrzymane liczne akty bezprawnej i gorszącej ingerencji organizacji pozarządowych w proces wychowawczy na terenie polskich szkół, często realizowane pod pozorem działań np. prozdrowotnych czy tzw. antydyskryminacyjnych.

Jednym z najważniejszych zagadnień, o które zabiegaliśmy, i które wielokrotnie sygnalizowaliśmy rządzącym, były zmiany w ustawie Prawo Oświatowe, które zabezpieczyłyby prawo rodziców do wychowywania dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami w myśl art. 48 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, ujednoliciłyby standardy i wprowadziły zasadę przejrzystości działalności organizacji pozarządowych na terenie szkół. Dlatego też niezmiernie ucieszył nas fakt, że także Pan Prezydent w swojej kampanii prezydenckiej w roku 2020 podjął ten ważny temat.

Dziś stajemy przed szansą wprowadzenia regulacji, które zatrzymają antywychowawcze i nierzadko demoralizujące działania, które wprost dotykały polskich uczniów w takich miejscowościach, jak chociażby Gdańsk, Poznań, Wrocław, czy Warszawa.

Dlatego, w imieniu milionów polskich rodziców, którzy chcą czuć się bezpieczni powierzając swoje dzieci placówkom edukacyjnym, zwracamy się do Pana o podpisanie ustawy o zmianie ustawy Prawo Oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Będziemy wdzięczni za umożliwienie nam spotkania z Panem Prezydentem, podczas którego przedstawimy i uzasadnimy nasze stanowisko.

Z poważaniem,

Społeczna Koalicja na rzecz Edukacji, Nauki i Wychowania

Podmioty i przedstawiciele:

 1. Instytut Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie: dr hab. Michał A. Michalski
 2. Instytut „Ona i On”: Agnieszka Marianowicz-Szczygieł
 3. Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wychowawców: Teresa Król
 4. Hanna Dobrowolska – ekspert ds. oświaty
 5. Leader 100 – Fundacja: Luis Brusa
 6. Stowarzyszenie Odpowiedzialny Gdańsk: Magdalena Chmielewska
 7. Fundacja Głos dla Życia: dr Paweł Wosicki
 8. Stowarzyszenie Odpowiedzialny Poznań: Marlena Ustach
 9. Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców: Antoni Buchała
 10. Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców O/Poznań: Barbara Ziółkowska
 11. Fundacja Życie: Michał Owczarski
 12. Społ. Rada Edukacji i Wychowania „Rodzinny Poznań”: Bartosz Brzeziński
 13. Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania: Jan Balwierz

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl