fot. tv trwam

Uwaga na tlenek węgla

Kilka dni temu w Poznaniu 16-letnia dziewczyna zatruła się tlenkiem węgla.  Czad ulatniał się z pieca gazowego. To nie pierwszy taki przypadek w tym sezonie grzewczym.

Czad nie bez powodu nazywany jest cichym zabójcą.

– Tlenek węgla jest tak niebezpieczny, ponieważ jest niewyczuwalny żadnym z naszych zmysłów. Atakuje bez żadnego ostrzeżenia – powiedział Sławomir Brandt z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Pierwsze objawy zatrucia tlenkiem węgla nie są specyficzne. To złe samopoczucie, nudności, wymioty. Jeżeli stężenie czadu jest wysokie, dochodzi do utraty przytomności i zgonu nawet w kilka minut.

– Tlenek węgla powstaje w tych miejscach, w których następuje spalanie, czyli tam, gdzie mamy ogień. Ogień potrzebuje tlen, a my niestety tego tlenu nie dostarczamy. Ponieważ zimą jest zimno – zamykamy okna, uszczelniamy kratki wentylacyjne – zaznaczył Sławomir Brandt.

Tlenek węgla wydobywa się z wadliwych bądź źle użytkowanych urządzeń grzewczych. A także z przewodów kominowych. Każdego roku nawet 2 tysiące osób ulega podtruciu tlenkiem węgla.

– W tym roku już w sezonie grzewczym odnotowaliśmy już  6 ofiar śmiertelnych w zdarzeniach związanych z czadem i ponad 50 osób rannych – tłumaczyła Lucyna Rudzińska z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

A to dane tylko z jednego województwa. O obecności tlenku węgla poinformować nas może czujnik czadu. Koszt takiego urządzenia to kilkadziesiąt złotych. Kiedy zauważymy u siebie objawy zatrucia tlenkiem węgla, powinniśmy jak najszybciej opuścić mieszkanie i zadzwonić po straż pożarną i pogotowie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl