fot. Autorstwa FASTILY - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=66927015

KG PSP: Od początku października br. 5 osób zginęło w wyniku zatrucia czadem

Od początku października 2021 roku Straż Pożarna odnotowała 409 zdarzeń związanych z czadem. Rannych zostało 137 osób, a 5 osób zmarło – poinformowała na Twitterze Państwowa Straż Pożarna.

„Podsumowanie #czad od 1.10.2021 – liczba zdarzeń z CO: 409, liczba osób rannych: 137, liczba ofiar śmiertelnych: 5” – poinformowała Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

Jednocześnie strażacy przypomnieli, że w okresie jesienno-zimowym wzrasta ryzyko powstania pożarów i liczba zatruć tlenkiem węgla. Dlatego też trwa ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat tych zagrożeń pod tytułem „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”.

Celem kampanii jest przede wszystkim edukacja na temat zagrożeń związanych z pożarem i z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych. Istotnym jest uświadomienie odbiorcom kampanii korzyści, jakie niesie za sobą zamontowanie i właściwa eksploatacja czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Ważne jest przypomnienie właścicielom i zarządcom budynków o obowiązku okresowego dokonywania przeglądów, czyszczeniu przewodów kominowych oraz sprawdzeniu instalacji wentylacyjnej.

Czad nazywany jest „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny, nie ma smaku, ani zapachu. Ma silne własności toksyczne. Jest lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

W sezonie 2010/2011 w wyniku zatruciem czadem śmierć poniosło 111 osób. Z roku na rok liczba ofiar śmiertelnych „cichego zabójcy” sukcesywnie maleje, ale w sezonie 2020/2021 wynosiła nadal dużo – 43 osoby.

Jak informuje Straż Pożarna, głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Straż radzi też, jak uniknąć zaczadzenia. Przede wszystkim należy systematycznie czyścić, sprawdzać szczelność i wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych. Trzeba użytkować tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta, nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych, nie zaklejać oraz nie zasłaniać kratek wentylacyjnych. W przypadku wymiany okien na nowe należy sprawdzić poprawność działania wentylacji, gdyż nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację. Nie można bagatelizować niepokojących objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. Należy wtedy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie i skontaktować się z lekarzem.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl