fot. PAP/Artur Reszko

Poparcie dla polskich służb mundurowych. #MuremZaPolskimMundurem w Białymstoku i w Gdańsku

W Białymstoku oraz w Gdańsku sprawowane były Msze św. za Ojczyznę i tych wszystkich, którzy bronią naszej wschodniej granicy; Straż Graniczną, Wojsko Polskie i Policję. W Białymstoku odbyła się także manifestacja poparcia dla polskich służb mundurowych.

W Bazylice św. Brygidy w Gdańsku sprawowana była Msza św. w intencji Wojska Polskiego i wszystkich służb mundurowych. Podczas homilii ks. proboszcz Ludwik Kowalski podkreślał, że ojcowie naszej niepodległości dobrze wiedzieli, że samo odzyskanie wolności nie wystarczy, trzeba ją również ochraniać i troszczyć się o nią.

– Każde pokolenie musi o tę wolność zabiegać. […] Musi przezwyciężać to wszystko, co stanowi dla niej zagrożenie. Dzisiaj na nowo musimy uświadomić i przebudzić naszą pamięć, bo jeżeli ją zatracimy, to wszystko, co jest dziedzictwem naszych ojców, przepadnie na kolejne dziesięciolecia, a może i na wieki – wskazał ks. Ludwik Kowalski, proboszcz parafii pw. św. Brygidy w Gdańsku.

Tym bardziej że – jak zauważył ks. Ludwik Kowalski – w ostatnim czasie nasza Ojczyzna jest zagrożona.

Za tych, którzy bronią Polski, szczególnie na granicy wschodniej, modlono się także w kościele św. Rocha w Białymstoku – mówił ks. prał. Tadeusz Żdanuk, proboszcz parafii.

– Prosimy dzisiaj Boga, aby nastała miłość, ład i pokój w Ojczyźnie, żeby było właściwe zrozumienie i byśmy czynili to w duchu solidarności serc i umysłów – powiedział ks. prał. Tadeusz Żdanuk, proboszcz parafii pw. św. Rocha w Białymstoku.

Ks. Gaweł Korzeniecki podkreślał w homilii, że „bardzo ważne jest to, aby Ojczyna nieustannie stawała się naszą miłością, abyśmy o niej nie zapominali i dziękowali za tych, którzy w przeszłości bronili jej granic”.

– To także powinna być nieustanna świadomość naszej pamięci o tych, którzy bronią tych granic dzisiaj, którzy walczą o wolność naszej Ojczyzny. W jaki sposób możemy włączyć się w tę walkę? Najpierw poprzez przemianę naszych serc, poprzez nasze uznanie Chrystusa Królem. Jeżeli będziemy budowali na fundamentach, na których budowali nasi przodkowie, to będziemy mogli być spokojni o nasze bezpieczeństwo – zaznaczył ks. Gaweł Korzeniecki, wikariusz parafii pw. św. Rocha w Białymstoku.

Po Eucharystii – z inicjatywy pos. Roberta Winnickiego – odbył się Marsz Poparcia dla Obrońców Granic.

– Jest bardzo dużo hejtu na nasze służby, nieuzasadnionych zarzutów, kiedy robią to, co powinni, czyli bronią naszych granic i tj. to, co trzeba wspierać. Jest to wzór postępowania – powiedział uczestnik marszu.

Uczestnicy marszu nieśli ze sobą biało-czerwone flagi. Skandowali „dziękujemy obrońcom granic!”. Trzymali też hasła „murem za polskim mundurem”, „solidarni z obrońcami granic” oraz „popieramy obrońców granic”.

TV Trwam News

drukuj