Związkowcy chcą poznać szczegóły przetargu na śmigłowce

Przetarg na śmigłowce dla wojska był tematem spotkania kierownictwa MON ze związkowcami. Informacje z MON działacze chcą teraz skonfrontować ze stanowiskami zarządów firm. 

Szef resortu obrony Tomasz Siemoniak podkreślił, że 50 śmigłowców, które MON zamierza kupić, to jedna czwarta floty helikopterów, które wojsko chce wymienić.

Związkowcy mają w planie kolejne spotkanie z ministrem obrony oraz z ministrem gospodarki, w którego gestii jest offset związany z przewidywanym kontraktem.

Andrzej Kuchta, przewodniczący PZL Świdnik podkreślił, że trzeba zweryfikować informacje, którą podało ministerstwo.

– Chcemy poznać, jak to wszystko naprawdę wyglądało. MON oczywiście podtrzymuje swoje zarzuty o brakach formalnych ofert z Mielca i ze Świdnika. To, zdaniem MON-u, przekreśliło nasze szanse. Zadaliśmy trochę pytań w ministerstwie obrony, otrzymaliśmy sporo odpowiedzi i chcemy teraz te informacje skonsultować z naszymi zarządami. Na pewno nie jesteśmy zadowoleni z tego, że decyzja jest podtrzymana i nic w tej sprawie nie jest w stanie się w tej chwili zmienić o tym, że tylko Eurokopter będzie brał udział w testach – powiedział Andrzej Kuchta.

Testy śmigłowca rozpoczną się 12 maja. Będzie w nich uczestniczył obserwator związkowy.

RIRM

drukuj