„Komorowski powinien przeprosić za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za Holokaust”

Solidarna Polska chce, by prezydent Bronisław Komorowski przeprosił za przypisywaniem narodowi polskiemu odpowiedzialności za Holokaust. Chodzi o fragment listu z okazji 70. rocznicy mordu w Jedwabnem, w którym znalazło się zdanie: „naród ofiar musiał uznać tę niełatwą prawdę, że bywał także sprawcą”.

Poseł Patryk Jaki mówi, że Bronisław Komorowski powiedział praktycznie to samo, co szef amerykańskiej FBI.

– Skoro żądamy refleksji od przedstawicieli Stanów Zjednoczonych to dobrze byłoby żebyśmy zaczęli od siebie. Proszę sobie wyobrazić, że wybiegają jacyś chuligani ze stadionu, jest ich 60-ciu i pobiją jakąś Bogu ducha winną osobę. To co wtedy mówimy? Że winny jest naród? Nie! Winnych jest tych 60-ciu chuliganów. A pan prezydent mówi, że „naród musi uznać niełatwą prawdę, że bywał także sprawcą”. To jest zasadnicza różnica i kto jak kto, ale historyk powinien to rozumieć – powiedział poseł Patryk Jaki.

Lider SP Zbigniew Ziobro podkreślił, że potępiając każdy przejaw zbrodni na terenie Polski okupowanej przez Niemców, nie można wyprowadzać wniosków, które czynią Polaków, jako naród, odpowiedzialnymi za zbrodnie niemieckich najeźdźców i ten cały przemysł ludobójstwa i Holocaustu, który na naszej ziemi, wbrew nam, miał miejsce.

RIRM

drukuj